Aysel Tuğluk'tan flaş süreç açıklaması!

HDP Van Milletvekili Aysel Tuğluk, Amerika’nın Sesi sitesine yaptığı açıklamada çözüm sürecine yönelik çarpıcı yorumlarda bulundu...

Aysel Tuğluk'tan flaş süreç açıklaması!

Amerika’nın Sesi’ne konuşan HDP Van Milletvekili Aysel Tuğluk çözüm sürecine yönelik hükümetten gelen açıklamaları ‘umut kırıcı’ olarak niteledi ve “Çözüm süreci aslında bitirilmiş diyebiliriz. Ama bunu kimin ilan edeceği konusunda bir şey var. Sanki hükümet bitirmiş ama bunun ilanını bizim yapmamızı istiyor." dedi.

Kobani gerilimi sonrası "Çözüm Süreci"nde gelinen noktayı HDP Van Milletvekili Aysel Tuğluk, Amerika’nın Sesi sitesinden Mehtap Çolak Yılmaz'a değerlendirdi.

‘SÜREÇ BİTTİ AMA HÜKÜMET MALİYETİ ÜSTLENMEK İSTEMİYOR’

Aysel Tuğluk çözüm sürecine yönelik hükümetten gelen açıklamaları “umut kırıcı” olarak niteledi ve şunları söyledi:

“Çözüm süreci aslında bitirilmiş diyebiliriz. Ama bunu kimin ilan edeceği konusunda bir şey var. Sanki hükümet bitirmiş ama bunun ilanını bizim yapmamızı istiyor. Çünkü çözüm sürecini bitirmenin bir maliyeti var. Bu maliyeti üstlenmek istemiyor ve bu faturayı da bize çıkartmak istiyor.”

‘MEVCUT KOŞULLARDA SİLAHSIZLANMA HAYAL’

Hükümeti pratik adımlar atmamakla suçlayan Tuğluk, Abdullah Öcalan’ın Nevruz’da vereceği mesajda “tamamen silah bırakılması” çağrısını yapmayacağını söyledi:

“Mevcut koşullarda, silahsızlanma bir hayal. Bugünkü ortamda Kürtler nasıl silah bıraksınlar? Bu soru önemli. Ama çözüm süreci ilerlerse, radikal demokrasiye geçiş gerçekleşirse, Kürtler’in halk olmaktan kaynaklı anayasal hakları tanınırsa, tabii ki silahlı faaliyetler bitirilebilir.”

‘ÖNCE KOBANİ POLİTİKASI NETLEŞMELİ’

Aysel Tuğluk, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın “Bu süreç tartışmalarla, eleştirilerle yol alacak. Önemli olan iyi niyet” açıklamasını ise şöyle yorumluyor:

“Tartışmalarla sadece giderse, Kürtler’in de sabrının sonsuz olmadığının da bilinmesi gerekiyor. Önce Kobani politikasını netleştirmesi gerekiyor. Kobani ve Suruç birleşti. Kobani’ye yaklaşım, Kuzey’de çözüm sürecine de yaklaşımı gösteriyor. ABD bile YPG’nin bu barbarlığa karşı direnişini bu iradeyi tanımak zorunda kaldı.”

‘MGK TOPLANTISI ÇOK KRİTİKTİ’

Tuğluk ayrıca Kürt sorunu konusunda tutum değişikliğine gidilerek, güvenlikçi bir politika izlenmeye başlandığını da savundu. Buna gerekçe olarak da 6-7 Ekim olayları sonrasında yapılan Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı’nı gösterdi.

“MGK toplantısı çok kritikti. 11 saat süren toplantıda ağırlıklı çözüm süreci tartışıldığını, burada çok da hayırlı şeylerin konuşulmadığını tahmin ediyorum.”

BDP Van Milletvekili Aysel Tuğluk, hükümeti Çözüm Süreci konusunda daha şeffaf davranması gerektiğini savunurken, sürece olan inancını yitirmediğini sözlerine ekliyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2014, 23:31
YORUM EKLE