banner166

Başbakan Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar

Başbakan Davutoğlu, 5 saatlik toplantı sonrası önemli açıklamalarda bulundu.

Başbakan Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar

Başbakan Ahmet Davutoğlu 5 saatlik toplantı sonrası Ankara'daki terör saldırısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları;

5 saat boyunca kapsamlı bir değerlendirme yaptık. Son dönemlerde tertip ettiğimiz birçok güvenlik toplantısında değişen şartlara intibak edecek bir güvenlik konseptinin yerleşmesi ve Türkiye genelinde alınacak tedbirlerle ilgili çok önemli, kapsamlı değişimlere ve ek tedbirlere gidiyoruz. Türkiye genelinde yaptığımız güvenlik değerlendirmelerine şimdi il bazında, her ilimizde ele alarak, her ilimizin hassasiyet kesbeden güvenlik ihtiyaçlarını karşılamaya dönük çalışmalar yürütüyoruz.

 

BAŞKENT'E ÖZEL GÜVENLİK KONSEPTİ

Bugün ele aldığımız en temel husus, Ankara'ya has, Başkent güvenlik anlayışı ve konsepti bağlamında bir çalışmayı en kısa zamanda, bugün ele aldığımız prensipler etrafında şekillendireceğiz ve Başkente has ve Başkentin özelliklerini gözeten yeni bir güvenlik anlayışıyla meseleyi ele alacağız. Ankara'ya teçhizat ve personel takviyesi de yapacağız. Ankara için özel bir güvenlik mekanizması hazırlanacak. Bunda hem yaşadığımız münferit terör eylemleri, yani bir terör eyleminin gerçekleşmesi, Gar gibi, Merasim Sokak'ta olan gibi, hem de kitlesel eylemler üzerinden bazı provokasyonların olması ihtimallerine karşı alınacak tedbirler, güvenlik birimlerimizin bütün çabalarıyla bir eylem planına dönüşecek ve önce Sayın İçişleri Bakanımıza sonra da bizzat bana tevdi edilecek. Ve bu bir genelge halinde bütün Ankara'daki kurumlara tevdi edilecek. Ankara'nın özelliklerinden kaynaklanan özel bazı eğitilmiş uzman güvenlik alanları söz konusu ise bunların eğitimi yapılacak.. Bu yeni güvenlik anlayışı konusunda en büyük desteği halkımızdan bekliyoruz.

 

''GÖZALTI SAYISI 22'YE YÜKSELDİ''

Başbakan Davutoğlu, Ankara saldırısıyla ilgili olarak gözaltına alınanların sayısının 22'ye yükseldiğini açıkladı. Kimse bu olayı saptırmaya kalkışmamalıdır. Bu kişilerin Türkiye ve Suriye'deki bağlantıları ortaya konmuştur. Karşımızda PKK-YPG işbirliğiyle gerçekleştirilen bir terör eylemi vardır. Salih Neccar'ın YPG ve rejimle ilişkisi tespit edildi. Kayıt sistemi sayesinde saldırgan parmak izinden tespit edildi. 2 milyon 600 bin mülteci barındıran bir ülkede eğer böylesine iyi işleyen bir kayıt sistemi olmasaydı muhtemelen ya biz bu sonuca hiç ulaşamazdık, ya da çok uzun bir sürede ulaşabilirdik.

 

''TAK'IN SALDIRIYI ÜSTLENMESİ ALGI OPERASYONU''

TAK'da YGP'de PKK'nin uzantısı olan bir örgüttür. TAK saldırıyı üstlenmek için neden 3 gün bekledi bunu sormak gerek. TAK'ın üstlenmesi bir algı operasyonudur. Niye üç günde üstlendiler? YPG irtibatını yok etmek ve uluslararası alanda YPG'nin üstüne gölge düştüğü kanısıyla TAK üstlendi. Acaba biz YPG'nin bu saldırıyı yaptığını ortaya koymasaydık TAK yine bu açıklamayı benzer kaç saldırısının engellendiği gözardı edilebiliyor. Günümüzde özellikle terör örgütlerinin kullandığı araçlar bağlamında öylesine çeşitlenme söz konusu terör riskinden bigane olmuş ülke yok. Aynı konu İngiltere Londra, Fransa'da Paris temelinde ele alınıyor. Terör artık küresel bir tehdittir. Bu küresel tehditten uzak kalmış, bigane kalmış hiçbir ülke yok. Hiçbir tedbir bu tür bir riski tamamen ortadan kaldırmaz.

 

ABD'NİN PYD AÇIKLAMALARI

Müttefik ülkeden beklediğimiz şey Türkiye'yi savunmasıdır. ABD'den beklediğimiz tek şey'Amasız' bir dayanışma içinde olmaları.Ortada açık bir konu yok. Büyükelçiler çağrıldı ve parmak izi bile gösterildi. Eğer açık bir konu varsa bizim için kapanmıştır.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2016, 23:30
YORUM EKLE