Başbakan'dan genelge iddiası

Başbakan Davutoğlu'ndan 81 ile gizli genelge iddiası...

Başbakan'dan genelge iddiası

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, artan olaylar gerekçesiyle 5 Ağustos tarihinde 81 il valiliğine 'gizli' bir genelge gönderdiği öne sürüldü. Davutoğlu, genelgede mücadele kapsamında “devlet otoritesini pekiştirmek için” Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaç duyulan her yerde görevlendirileceğini kaydetti. Cumhuriyet Gazetesi'nden Alican Uludağ'ın haberine göre genelge ile “terör olaylarına yapılacak müdahalelerin etkinliğini arttırmak, kurumlar arası işbirliğini arttırmak” amacıyla Başbakanlık’ta Başbakanlık Koordinasyon Merkezi kuruldu. Bu merkez, il ve ilçelerde de örgütlenmeye gitti. Merkezin il ve ilçelerdeki üyeleri olan emniyet, jandarma, başsavcılık ve MİT’e, “terör örgütlerinin illegal yapıları ile teröre müzahir legal görünümlü yapılara ilişkin bilgileri” toplama talimatı verildiği iddia edildi.

 

GİZLİ İBARELİ

Resmi Gazete’de yayımlanmayan ve gizli olarak 81 il valiliğine gönderildiği iddia edilen genelgede, olayların son zamanlarda bir artış yaşandığı dikkat çekildiği ve askerin gerekirse sokağa indirileceği belirtiliyor. Genelgeye göre Davutoğlu, şu kararları açıkladı:

 

“OTORİTE PEKİŞSİN”

“Bu çerçevede; ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyon ve işbirliği süratli ve kesintisiz bir şekilde sağlanacak, her vesile ile devletin otoritesi pekiştirilecek. Bütün kolluk kuvvetleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri birlikleri ihtiyaç duyulan her yerde görevlendirilecek, ülke sınırlarımızın güvenliği sağlanacak, hiçbir örgütlerin vatandaşlarımız üzerinde tehdit ve baskı kurmasına asla izin verilmeyecek.  Örgütlerin finansmanının önlenmesi için gerekli tüm tedbirler alınacak yollar güvenli bir şekilde ulaşıma açık tutulacak, herkesin kurallara uyulması sağlanacak ve önceden belirlenmiş yerler ve güzergâhlar dışında toplantı ve gösterilere kesinlikle izin verilmeyecektir. Mücadele, halkın desteği ile kamu düzeninden taviz verilmeksizin örgütlerin silah bırakmasına kadar kararlı bir şekilde sürdürülecektir. Olaylara müdahale sırasında, istihbarata dayalı olarak durum ve ihtimaller önceden değerlendirilerek planlı ve proaktif davranılacak, can ve mal kaybı yaşanmaması için gerekli tüm tedbirler alınacaktır. Şehirler, tüm yerleşim yerleri, mücavir ve kırsal alanlar tüm unsurlardan arındırılacaktır.”

 

BAŞBAKANLIK'TA YENİ MERKEZ

Genelgede, bütün bu hedeflere ulaşılabilmesinin ancak bütün kurum ve kuruluşların her aşamada etkili bir işbirliği ve eşgüdümü ile gerçekleşebileceği savunulurken, bu kapsamda Başbakanlık’ta kurulan yeni bir yapılanma şöyle anlatıldı: “Başbakanlık Müsteşarı’nın Başkanlığında ilgili kurumların temsilcilerinin katılımı ile Başbakanlık Koordinasyon Merkezi kurulmuştur. Bu çerçevede il ve ilçe uygulamalarını izlemek ve değerlendirmek üzere başkan ve üyeleri Başbakanlık Müsteşarınca belirlenecek Başbakanlık Takip Merkezi oluşturulmuştur. Başbakanlık Koordinasyon Merkezi ile Başbakanlık Takip Merkezi’nin sekretarya hizmetleri Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğünce yürütülecektir.”

 

Başbakanlık’taki oluşumun yapılanmasının il ve ilçelerde kurulacağı anlatılan genelgede, şu talimat verildi: “Aynı kapsamda illerde valilerin başkanlığında garnizon komutanı, cumhuriyet başsavcısı, il jandarma komutanı, il emniyet müdürü, MİT temsilcisi ve valinin gerek göreceği diğer ilgililerden oluşan. İl Güvenlik ve Asayiş Koordinasyon Merkezi, ilçelerde ise kaymakam başkanlığında ilçe jandarma komutanı, ilçe emniyet müdürü ve kaymakamın gerek göreceği diğer ilgililerden oluşan İlçe Güvenlik ve Asayiş Koordinasyon Merkezi kurulacaktır. İl ve İlçe GÜvenlik ve Asayiş Koordinasyon Merkezleri, her hafta düzenli bir biçimde toplanacak, il bazında yapılan değerlendirme, planlama ve uygulamalar valilikler tarafından haftalık olarak Başbakanlık Takip Merkezi’ne ulaştırılacaktır.”

 

HER PAZARTESİ RAPOR

Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu, genelgeyi 12 Ağustos tarihinde 81 il valiliğine gönderirken, ilgili yazısında “Bilgilerin yer aldığı raporun her hafta pazartesi günü düzenli olarak il bazında Başbakanlık Takip Merkezi’ne gönderilmesi gerekmektedir” dedi. Genelge kapsamında Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, il ve ilçelerde benzer örgütlenmeyi kurdu. İl Güvenlik ve Asayiş Koordinasyon Merkezi her hafta salı günü saat 11:00’de, ilçelerdeki merkezler ise Pazartesi günleri saat 11:00’de toplanacak ve raporlar sekretarya görevi verilen il emniyet müdürlüğüne gönderilecek.

 

3 BOŞ FORM

Başbakanlık Müsteşarı'nın valiliklere “hizmete özel” notu düşülen ve ilde yaşanan olayları raporlaştırmak için üç adet boş form gönderdiği öne sürüldü. “Terörle mücadele amacıyla bakanlıklar ve ilgili kurumca öngörülen eylem, tedbir ve uygulamalara ilişkin bilgiler” başlıklı formun “beklenen olaylar” ara başlığının altında, “terör olayları, yürüyüş, gösteri, basın açıklaması” yazıldı. Bir başka form, “Terör örgütlerinin kırsal ve şehir yapılanmalarındaki aktif önemli üyeleri” başlığını taşıdı. İddiaya göre, en dikkat çeken 3. formun “Terör örgütlerinin illegal yapıları ve teröre müzahir legal görünümlü yapılara ilişkin bilgiler” başlığının altında, bu konu parentez içinde açılarak “Dernekler, STK’ler, platformlar, sözde mahkemeler ve halk meclisleri, yerel basın, internet/haber siteleri, sosyal medya hesapları vb” deniliyor. Formun devamında bunlara ilişkin yapılan işlemler ile tedbirlerin anlatılması isteniyor.


Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi - Alican Uludağ

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2015, 23:20
YORUM EKLE