banner211

Dikkat bu sektörde 50 bin açık var!

Güvenlik sektöründe istihdam açığı işsiz vatandaşları heyecanlandırıyor. 350 bin kişilik iş alanında 300 bin istihdam olduğunu söyleyen Murat Kösereisoğlu, 'Sektörde 50 bin açık var" dedi.

Dikkat bu sektörde 50 bin açık var!

Güvenlik Servisleri Organizasyon Birliği Derneği Başkanı Murat Kösereisoğlu, özel güvenlik hizmetleri sektöründe istihdam açığı bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Sektörde şu an yaklaşık 300 bin çalışan var ama olması gereken 350 bin. Türkiye'de işsizlik var ama biz çalıştıracak güvenlik görevlisi bulamıyoruz."

İnsanların özel güvenliklerden beklentilerinin çok fazla olduğuna işaret eden Kösereisoğlu, "Diğer mesleklerde çalışanlar bir tehlike gördüklerinde işi bırakabiliyorlar. Saldırının veya saldırganın ilk hedefi olan özel güvenlik görevlileri ise başına bir şey gelirse bile üstüne gidiyor. Çoğu kişi 'bu paraya bu risk alınmaz' diye düşünüyor" ifadelerini kullandı.  

 

ÖZEL GÜVENLİK İÇİN DÜZENLEME GEREKİYOR

Özel güvenlik hizmetinin kamu güvenliğini tamamlayıcı mahiyette olduğunu vurgulayan Kösereisoğlu, yasal düzenlemeler yapılırken çalışanların haklarına da yer verilmesini istedi. Kösereisoğlu, "Özel güvenlik görevlilerinin yetkisi, sorumluluğu ve eğitimi üzerinde çalışma ve düzenlemeler yapılıyor. Bu kişilerin hakları üzerinde durulması gerekir" dedi.

 

50 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM AÇIĞI VAR

SÖZ konusu sektörde yaklaşık yüzde 15 istihdam açığı olduğuna dikkati çeken Kösereisoğlu, "Sektörde şu an yaklaşık 300 bin çalışan var ama olması gereken 350 bin. İstihdam edilen bu 300 bin kişi ise kalitesiz hizmet üretiyor. Türkiye'de işsizlik var ama biz çalıştıracak güvenlik görevlisi bulamıyoruz" ifadelerini kullandı. Kösereisoğlu, uzun süreli çalışan bulabilmek için özel güvenlik görevlilerinin haklarının iyileştirilmesi gerektiğini belirtti.


KAYNAK-MEMUR HABER

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2016, 14:52
YORUM EKLE

banner201