Emeklilerin Temmuz zammı ne kadar olacak?

Emeklilerim Temmuz zammı netleşti. Hangi emekli ne kadar zam alacak? Temmız ayında SSK, Bağ-Kur ve memur emeklilerin zam oranıyla ilgili gelişmeleri haberimizden takip edebilirsiniz.

Emeklilerin Temmuz zammı ne kadar olacak?

Temmuz ayı emekli ve memurlar için zam ayı olarak biliniyor. 11 milyon emeklinin maaşı Temmuz'da artacak. Aynı zamanda memurlar da zamlarını bu ayda alacak.

Emekliler Temmuz ayında ne kadar zam alacak? Memur emeklileri toplu sözleşme kapsamında yüzde 5 zam alacak.SSK ve Bağ-Kur emeklileri de bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri zam oranını, memur emeklileri ise enflasyon farkı alıp almayacağını öğrenmek için 4 Temmuz'u bekliyor.

Takvim'de yer alan habere göre, bu tarihte açıklanacak enflasyon verileriyle herşey netleşecek ve 6 aylık enflasyon verisi ortaya çıkmış olacak. Ancak ilk 5 aylık enflasyon verileri, ipuçlarını veriyor. Ocak-Mayıs enflasyonu yüzde 3.15 çıktı. Bunun üzerine Haziran enflasyonu eklenecek. Uzmanlar bu veri ışığında, ilk 6 aylık enflasyonun yani emeklilerin zammının yüzde 4 civarında çıkma ihtimalini yüksek buluyor. İlk 6 aylık enflasyon yüzde 4 çıkarsa, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşı 35 ile 152 lira arasında artacak.

 

 

YÜZDE 4 FARKI

En düşük emekli aylığı halen 874 lira 19 kuruş. Eğer Temmuz artışı yüzde 4 olursa, bu maaş 34 lira 96 kuruş artışla 909 lira 15 kuruşa çıkacak. Şu an 3 bin 814 lira olan en yüksek maaş da bu durumda 3 bin 966 liraya ulaşacak. Bu maaşta yüzde 4'lük zamla 152 lira yükselme yaşanacak. Öte yandan memur emeklilerinin Temmuz'da enflasyon farkı alabilmesi için ilk 6 aylık enflasyonun yüzde 6'yı aşması gerekiyor.

 

PROMOSYONDA SONA DOĞRU

Emeklilere ödenecek promosyonla ilgili de çalışmalar sona yaklaştı. SGK'nın bankalarla yaptığı görüşmeler devam ederken, rakam konusunda orta yol bulunmaya çalışılıyor. En son bankalar 600 liraya kadar çıkmıştı. SGK ise bu rakamın yıllık 300 liradan 3 yıl için 900 lira olmasını istiyor. Pazarlıkların kısa sürede bitmesi bekleniyor.


KAYNAK-MEMUR HABER
 
 
Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2016, 17:45
YORUM EKLE