Emeklilikte yaşa takılanlar dikkat yeni düzenleme!

Emekli olmak için yaşa takılanlara yeni düzenleme geliyor. 500 bin kişi için hazırlanan taslağa göre, her yıl için yüzde 5 düşük maaşı kabul edenler hemen emekli olabilecek.

Emeklilikte yaşa takılanlar dikkat yeni düzenleme!

Emeklilikte yaşa takılanlar için gözler Meclis'te. Yaklaşık 500 bin sigortalı çalışanı ilgilendiren emeklilikte yaş sorunu çözülecek. 

Prim gün sayısını doldurmuş ancak yaş şartı nedeniyle emekli olamayan yaklaşık 500 bin sigortalıyla ilgili çalışma yeniden masada. Başbakan Binali Yıldırım'ın geçen hafta Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda verdiği talimatının ardından, çalışanın lehine olacak düzenleme için taslak hazırlanmaya başlandı.

 

15 MADDELİK TASARI MECLİS'E SEVK EDİLECEK

Maliye Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı yetkilileri konuyla ilgili çalışma başlatırken, Meclis'e sevk edilmesi beklenen 15 maddelik tasarı taslağına göre; emekliliğine kaç yıl kaşmışsa her yıl için yüzde 5 düşük maaşı kabul edenler hemen emekli olabilecek. Erken emeklilikte düşük maaş formülü hali hazırda bazı Avrupa ülkelerinde uygulanıyor. Öte yandan emeklilerin, "Emekliliğimize kaç yıl kalmışsa peşin ödeyelim. Aylıktan indirim yapılmasın" teklifine de sıcak bakıldığı belirtildi. Düzenlemeyle ilgili son kararı Başbakan Binali Yıldırım verecek.

 

 

8 EYLÜL TARİHİNE DİKKAT

Emeklilikte yaşa takılanların problemi, 8 Eylül 1999 tarihinde yapılan düzenlemeyle ortaya çıkmıştı. Daha önce sadece prim günü-yıl hesabı emeklilikte esas alınırken, yapılan düzenlemeyle, emeklilik için yaş sınırı da konulmuştu. 8 Eylül 1999'dan önceki sigortalılar için kademeli geçiş sağlanırken, 8 Eylül'den sonra sigortalı olanlar için yeni sistem geçerli sayıldı. Kademeli geçiş, primi doldurup, ancak yaşı tutmayanlar için mağduriyete yol açmıştı.


KAYNAK-MEMUR HABER

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2016, 14:41
YORUM EKLE