Hakkari'de helikopter düştü mü düşürüldü mü? İZLE

Çukurca'da askeri helikopter düştü mü, düşürüldü mü?

Hakkari'de helikopter düştü mü düşürüldü mü? İZLE

Çukurca'da füzeyle düşürdüğü iddia edilen helikopteri yazan Hürriyet yazarı Taha Akyol'un Afganistan hatırlatması olay oldu.

 

HAKKÂRİ Çukurca kırsalında 13 Mayıs'ta 2 pilotun şehit olduğu hepikopter kazası gündemdeki yerini koruyor. Helikopterin düşmesiyle ilgili spekülasyonlar bitmek bilmiyor. Genelkurmay “teknik arıza” diye açıkladı. Olayla ilgili TSK'nın kaza kırım ekibinin raporunu tamamlamak üzere olduğu belirtiliyor. Emekli Özel Kuvvetler subayı güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, Vatan yazarI Murat Çelik'e yaptığı açıklamada "PKK'lı teröristlerin attığı güdümlü bir uçaksavar füzesi'nin sebep olma ihtimali yüksek görünüyor." demişti. Hürriyet yazarı Taha Akyol'un yetkilileri uyardığı "PKK ve füze" başlıklı yazısı, tartışmayı farklı bir boyuta taşıyacak gibi görünüyor. "Genelkurmay “teknik arıza” diye açıklamıştı fakat PKK tarafından füzeyle düşürüldüğü görüntülerle kanıtlandı." diye yazan Akyol, konunun uzmanları olan Kadri Gürsel ve Sedat Laçiner'in helikopterin Rus yapımı “9K38 Igla” füzesiyle düşürüldüğü iddiasını köşesine taşıdı.

 

AFGANİSTAN ÖRNEĞİ

Akyol, yazısında "Telaşa gerek yok fakat ciddiyetle düşünmeliyiz." diyor. Rusya'nın Afganistan'daki yenilgisini hatırlatan yazarın uyarıları şöyle: "Amerikan “Stringer füzeleri tipinde” bir füze... Afganistan'daki Rus ordusunu, Mücahitlere Amerika tarafından verilen “Stringer” füzeleri yenilgiye uğratmıştı. 


 

RUSYA, ERMENİSTAN, İRAN, SURİYE VE MISIR

PKK'nın kullandığı füze Rusya'dan başka Ermenistan, İran, Suriye ve Mısır'da da varmış. PKK'nın nasıl elde ettiği bilinmiyor. Sayısının fazla olmayacağı da belirtiliyor. Telaşa gerek yok fakat ciddiyetle düşünmeliyiz."

 

PKK HELİKOPTER SALDIRISININ GÖRÜNTÜLERİNİ YAYINLADI

PKK, yayınladığı bir video ile 13 Mayıs'ta Hakkari Çukurca'daki helikopteri kendilerinin düşürdüğünü açıkladı. Söz konusu videoda helikopterin Stinger adı verilen karadan havaya füze silahı ile vurulduğu görülüyor.

 

İşte o video... 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2016, 13:15
YORUM EKLE