İmralı heyetine yeni isimler ekleniyor

İmralı heyetine yeni isimlerin ekleneceği iddia ediliyor. HDP heyeti ile Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan arasında yapılan görüşmede İmralı heyetine Hatip Dicle ile Ceylan Bağrıyanık'ın da dahil edilmesi ve adadaki 5 hükümlünün değiştirilmesi ve gözlemci heyetin oluşturulması konusunda fikir birliğine varıldığı belirtiliyor.

İmralı heyetine yeni isimler ekleniyor

'Çözüm süreci'nde 6-8 Ekim olayları nedeniyle askıya alınan görüşmeler dün yeniden başladı. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile HDP heyeti Ankara 'da görüştü. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile dün görüşen HDP İmralı heyeti üyeleri Pervin Buldan, Sırrı Süreya Önder ve İdris Baluken, görüşme sonrası yaptıkları açıklamada hükümetin ’çözüm süreci’ ile ilgili hazırlıklar yaptığını açıkladı. DHA muhabirinin HDP kaynaklarından aldığı bilgilere göre, dün yapılan görüşmede Akdoğan'ın  İmralı Adası’nda bulunan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan’ın koşullarının müzakereye göre düzeltilmesi istemi konusunda hükümetin yaptığı bazı çalışmalar ile ilgili HDP heyetine bilgi aktardığı belirtildi. ’çözüm süreci'nde öncelikle daha önce gündeme gelen İmralı Adası'ndaki 5 hükümlünün değiştirileceği bu kapsamda Türkiye ’nin değişik cezaevlerinden seçilen 5 PKK ’lı hükümlünün isimlerinin hükümete iletildiği bildirildi. İmralı heyetine Hatip Dicle ile Ceylan Bağrıyanık’ın da dahil edilmesi planlanıyor. 


MAHKUMLAR DEĞİŞTİRİLİYOR 

İmralı’da ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan’a tecrit uygulandığı öne sürülerek kampanyalar açılması üzerine 2009 yılında alınan kararla Abdullah Öcalan’a ’arkadaşlık etmeleri’ için 5 mahkum adaya gönderilmişti. Öcalan’ın yanına 17 Kasım 2009 tarihinde ömür boyu hapis cezasına hükümlü PKK’lı; Bayram Kaymaz, Cumali Karsu, Şeyhmuz Poyraz, Hasbi Aydemir ve TİKKO davasından hükümlü Hakkı Alkan nakledildi. 5 hükümlü, İmralı Adası’nda yeni yaptırılan Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nin ilk mahkumları oldu. Havalandırma saatlerinde Öcalan’ın sohbet edebildiği 5 mahkum çözüm sürecinin başlaması ile birlikte değiştirilmesi gündeme gelmişti. Çözüm süreci kapsamında ilk adım olarak bu mahkumların değiştirileceği ifade edildi. Adaya yeni gönderilecek olan 5 mahkum İmralı’daki müzakerelerde not tutma, araştırma yapma, yazı yazma gibi sekreterlik işlevini görecek.


İKİNCİ ADIM; MÜZAKERE HEYETİNİN GENİŞLEMESİ 

HDP İmralı heyetinin Akdoğan ile  yaptığı görüşmede gündeme gelen diğer konu ise; İmralı’da başlaması beklenen müzakerelerde Öcalan’ın yanında yer alacak olan müzakere heyetinin genişlemesi olduğu ve bu heyetin genişlemesine hükümetin sıcak baktığı belirtildi. İmralı’da başlayacak olan müzakerelerde Öcalan’ın yanında, Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan ve İdris Baluken’den oluşan HDP İmralı heyetine Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Hatip Dicle ve Demokratik Özgür Kadın Hareketi temsilcisi Ceylan Bağrıyanık da eklenecek. Dicle ve Bağrıyanık isimlerini de hükümetin olumsuz bakmadığı ve iki ismin de dahil olduğu heyetin İmralı’ya gitmesi için hazırlıklar yapıldığı ifade edildi. 

GÖZLEMCİ HEYET OLUŞTURULUYOR 

İmralı Adası’nda yapılacak olan görüşmeleri 3’üncü göz olarak izleyecek olan izleme kurulunun oluşturulması içinde hazırlık yapıldığı ve Akil insanlar heyetinden yer alan bazı isimlerin de yer alacağı bir gözlemci heyetin bu görüşmelerde yer alması için hükümet çalışma yaptığı ifade edildi. HDP İmralı heyetinin bu hafta içinde hükümet ile görüşmelerini sürdüreceği ve İmralı Adası’na yapılan görüşmelerden sonra heyetin gideceği belirtildi.

DHA

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2014, 10:46
YORUM EKLE