Kar geri döndü: 5 günlük haritalı hava raporu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün ardı ardına yaptığı soğuk hava dalgası ve kar uyarıları sonrasında yağışlar gece yarısından itibaren etkisini göstermeye başlayacak.

Kar geri döndü: 5 günlük haritalı hava raporu

Türkiye, Orta Akdeniz üzerinden gelen alçak basınç merkezi ve yağışlı hava ile Balkanlar üzerinden gelen soğuk havanın etkisine girdi.

Salı ve Çarşamba günü Türkiye'nin büyük bölümünde görülecek kar yağışlarının Marmara’nın doğusu (KocaeliSakaryaBilecikBursa,Balıkesir, Yalova ve İstanbul’un Anadolu yakası), Batı Karadeniz (Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop’un iç kesimleri), İç Anadolu’nun batısı(Ankara, Eskişehir, Çankırı, Kırıkkale, Konya, Karaman), Akdeniz bölgesinin iç kesimleri(Isparta, Burdur, Kahramanmaraş’ın ve Adana’nın kuzey kesimleri ile Antalya ve Mersin’in iç kesimlerinde), İç Ege’de (AfyonkarahisarKütahyaUşak, Denizli ile İzmir, Manisa, Aydın’ın doğusu ve Muğla’nın iç kesimlerinde) ve Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda (Hakkari, BitlisMuşBingölTunceli, Van’ın güneyi ve Şırnak’ın doğusunda) kuvvetli (10 ila 20 cm) ve yer yer yoğun olacağı (20 cm üzeri) tahmin ediliyor.

PERŞEMBE ETKİSİNİ AZALTACAK

Perşembe günü kuzey ve doğu bölgelerde etkili olacak yağışlar etkisini azaltacak ancak soğuk hava etkili olmaya devam edecek.

Yağışların genellikle karla karışık yağmur ve kar, Doğu Karadeniz kıyıları ve Akdeniz kıyı kesimleri ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde yağmur ve sağanak şeklinde olması bekleniyor.

14 ŞUBAT PARÇALI BULUTLU

Özellikle Türkiye'nin batısında görülen soğuk hava dalgasının 14 Şubat Cumartesi gününden itibaren yerini parçalı bulutlu bir havaya bırakacağı tahmin ediliyor.

Yetkililer, yoğun kar yağışları sebebiyle meydana gelebilecek ulaşımda aksamalar ile buzlanma ve don olaylarına karşı dikkatli olunması gerektiğini ifade ediyor.

İşte 5 günlük haritalı hava raporu:

SALI

ÇARŞAMBA

 

PERŞEMBE

CUMA

CUMARTESİ

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2015, 14:48
YORUM EKLE