'Kürdistan'a Yargıtay engeli

Yargıtay, yeni kurulan Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi'ne, "Kürdistan" kelimesini parti adından çıkarması için uyarı yazısı gönderdi.

'Kürdistan'a Yargıtay engeli

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye Kürdistan Demokrat Partisine (TKDP), "Kürdistan" kelimesini parti adından çıkarması için "uyarı" yazısı gönderdi. Uyarının dikkate alınmaması halinde ise Başsavcılık Anayasa Mahkemesine partiye ihtar verilmesi için başvurabilecek.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının internet sitesindeki duyurular bölümünde "Önce Vatan Partisi (ÖVP) 20 Mayıs 2014 tarihinde ve Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (T-KDP) 28 Nisan 2014 tarihinde kurulmuştur" ibaresi yer aldı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye Kürdistan Demokrat Partisini Siyasi Partiler Kanunu'nun "Kullanılamayacak parti adları ve işaretler" başlıklı 96. maddesine göre uyarı yazısı gönderdi. Söz konusu madde de "Komünist, anarşist, faşist, teokratik, nasyonal sosyalist, din, dil, ırk, mezhep ve bölge adlarıyla veya aynı anlama gelen adlarla da siyasi partiler kurulamaz veya parti adında bu kelimeler kullanılamaz" hükmünü içeriyor. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının, Türkiye Kürdistan Demokrat Partisine "Kürdistan" ibaresini değiştirmesi için süre verdi. Uyarı yazısının ulaşması sonrasında parti, "Kürdistan" kelimesini çıkarmadığı takdirde Başsavcılık Anayasa Mahkemesi'ne başvurabilecek. Anayasa Mahkemesi de başvuruyu inceledikten sonra partiye "Kürdistan" ibaresinin çıkarılması için ihtar verebilecek. Partinin ihtara uymaması halinde ise Yüksek Mahkeme, partinin varsa devlet yardımını kesebilecek. Partinin devlet yardımı bulunmaması halinde de Anayasa Mahkemesi'nin devlet yardımı almayan partiler için herhangi bir yaptırımı bulunmuyor.
 
Kaynak: Zaman
Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 13:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER