'Satılık şehir Hakkari' pankartı astılar

Hükümetin Hakkari'yi Yüksekova'ya taşıma kararına halk ilginç bir şekilde tepki gösterdi...

'Satılık şehir Hakkari' pankartı astılar

Hükümetin, Hakkari il merkezini Yüksekova'ya taşıma çalışmasına tepki göstermek için bir araya gelen STK temsilcileri, il merkezine "Satılık şehir Hakkari' pankartı astılar.

Ajansların haberine göre; Hakkari vilayet merkezinin Yüksekova ilçesine taşınma çalışmasına tepki gösteren STK temsilcileri, kanaat önderleri ve esnaf, Hakkari Valiliği'ne yürüdü. Polis tarafından engellenen grup adına 20 kişilik bir heyet Vali Yakup Canbolat ile görüştü.
 
Hakkari'nin Yüksekova'ya taşınma çalışmalarına tepkiler sürüyor. Hakkari'deki STK'lardan sonra kanaat önderleri ve esnaf da taşınmaya tepki gösterdi. Hakkari Ticaret ve Sanayi odasında bir araya gelen STK temsilcileri, kanaat önderleri ve esnaftan oluşan yaklaşık 500 kişi, karara karşı oluşturulan bir komisyonla çeşitli eylemler yapma kararları aldı.

‘ANKARA'DAN GELEN HABERLE SARSILDIK'

Toplantıda konuşan Hakkari Mali Müşavirler Odası Başkanı Tahirhan Taş, çok kritik bir süreçten geçtiklerini belirten, "Biz kaotik sürecin sona ermesi için dua ederken, temennilerimizi sunarken barışa, kardeşliğe olan inancımızı halen korumuş iken, maalesef Ankara'dan gelen haberle sarsıldık. Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakanın Hakkari'nin şehir merkezini Yüksekova'ya taşıması ile ilgili açıklamaları hepimizi derinden üzmüştür. 30 yıllık çatışma sürecinde son derece yoksul olan Hakkari halkımız, sadece kamu harcamalarıyla ayakta durmuş. Eğer bu kaynaklar Yüksekova'ya aktarılırsa Hakkari tümden yoksullaşacak. 80 yılık bir il geçmişi olan Hakkari'nin ilçe konumuna düşmesine karşıyız" dedi. 

Toplantının ardından 500 kişi Hakkari Valiliği'ne yürüdü. Valilik girişinde önleri polis tarafından kesilen 500 kişi adına 20 kişilik bir heyet Hakkari Valisi Yakup Canbolat ile görüşüp sıkıntılarını anlattı. Bu arada şehrin birçok noktasına 'satılık şehir Hakkari' pankartları asılması da dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2016, 10:35
YORUM EKLE