Van’a Sahip Çık, Yeşile Ses Ver

Şehirleşme oranının fazlaca olduğu ülkemizde yeşil alanlara hasret kaldık. Van'da da gün geçtikçe nüfusun artmasından dolayı bu durum boy gösteriyor. Çocukların doyasıya eğlendiği, yetişkinlerin şehrin gürültüsünden kaçıp sığındıkları yeşil alanlar Van'da da oldukça az. İşte Van'a gönül veren güzel insanlar Eski Devlet Hastanesi arsasının satışının iptal edilip yeşil alan olmasını istediler.

TOKİ tarafından satışa çıkartılan Eski Devlet Hastanesi arsasının satışını durdurmak amaçlı sosyal medya üzerinden kampanya başlattılar. Van Gölü Aktivistlerinin başlattığı #VanaSahipÇık hashtag'i ile birlik olan Van halkının ve Van'a gönül verenlerin istediği oldu ve satış durduruldu. Satışın durdurulmasının ardından her hafta salı akşamı "Salı Günü Van İçin Çay Vakti" etkinliği çerçevesinde önemli isimlerinde katıldığı arsanın yeşil alan olmasını isteyen halk bir araya gelip toplantı yapıyor. Çalışmalar tartışılıp konuşuluyor ayvalı çay eşliğinde. Geçtiğimiz hafta salı günü toplanan gönüllüler arasında Şemsettin Bozkurt'ta ( Van Organize Sanayicileri İş Adamları Derneği Başkanı) vardı. Bozkurt TOKİ'nin satışa çıkardığı arsanın satışının her ne kadar durdurulsa bile belediyenin arsayı yeşil alan olarak faaliyete geçirmesi için TOKİ'ye başka bir yerde arsa vermesi gerektiğini söyledi.

Bu sözlerden de anlaşıldığı gibi arsanın yeşil alan olmasını çözecek olan belediyedir. 31 Mart seçimleri öncesi ve sonrasında belediyeye iş düşmektedir. Belediye meclis kararı alarak yeşil alan olmasını sağlanabilir. Tabi seçime kalmadan yeşil alana tahsis olursa çok daha iyi olur. Yerel seçimi kim kazanırsa kazansın bu soruna bir çözüm bulmaları gerekmektedir.

Başta Van Gölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel olmak üzere satışın iptal olmasını sağlayan Kayhan Türkmenoğlu ve Van'ın böylesine güzel projelerle gelişmesini sağlayan gönüllülere teşekkür ederim.

Arsanın yeşil alan olması için #VanaSahipÇık hashtag'i ile kampanyaya destek olup salı akşamları düzenlenen toplantıya katılıp destek olabilirsiniz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yeşili brakma
Yeşili brakma - 3 ay Önce

Yeşili korumak amaçlı mürekebinden dökülen böyle güzel bir yazın için teşekürler

Twitter da bu denli yazıyı övünce okuyalım bari dedik.
Twitter da bu denli yazıyı övünce okuyalım bari dedik. - 3 ay Önce

Herkes yazar olmuş arkadaş. Akıcı ve sürükleyici yazan iki üç kişi var başka da yok.

Ersin
Ersin - 3 ay Önce

Keşke bu konuya dikkat çeken yazınız türkçe yazım yanlışlarıyla dolup taşıyor olmasaydı.

Fatma
Fatma @Ersin - 3 ay Önce

Keşke önce Türkçe'nin ilk harfinin büyük harfle yazıldığını öğrenseniz! Sonra yorum yapsanız.