banner211

Bakan'dan üreticiye müjde! 21 ilde hibe edilecek

Bakan Pakdemirli, "Yazlık ekim için 21 ilde çiftçiye tohumun yüzde 75'i hibe edilecek" açıklamasında bulundu.

Bakan'dan üreticiye müjde! 21 ilde hibe edilecek

Koronavirüs salgını dolayısıyla, bitkisel üretimin devamlılığı ve gıda arz güvencesini sağlamanın önümüzdeki dönem için büyük önem taşıdığı şu günlerde Tarım ve Orman Bakanlığı, harekete geçti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Bu doğrultuda gerek Bakanlığımızın tüm birimleri gerekse diğer kamu kurum ve kuruluşları nezdinde girişimlerde bulunmak suretiyle tedbirler almaya devam ediyoruz." dedi.

STRATEJİK ÜRÜNLERDE REKOLTE ARTIRILACAK
Bu kapsamda, yaz dönemi ekilişlerinde kesinti olmaması ve mümkün olan tüm işlenebilir arazilerde ekiliş yapmak için Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi programını başlattıklarını ifade eden Pakdemirli, "Bu proje ile ülkemiz için, hububat, baklagil ve yağlı tohumlu bitkiler gibi stratejik ürünlerde rekolte artışını sağlamayı, aynı zamanda üreticilerimizi bu dönemde üretime yönlendirmeyi, dolayısıyla da tarım arazilerinin etkin şekilde kullanılmasıyla tarımsal üretimin artırılmasını hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

TOHUM BEDELİNİN YÜZDE 75'İ HİBE EDİLECEK
Program doğrultusunda mevcut üretim alanlarına ilave yazlık ekiliş yapılabilecek alan ve ürün deseni bilgilerinin toplandığını vurgulayan Bakan Pakdemirli, "Uygulama ile bu alanlarda tohum bedelinin yüzde 75'i hibe, yüzde 25'i ise çiftçi katkısı ile karşılanacak." açıklamasını yaptı.

TOHUM DAĞITIMINA BAŞLANDI
Mevsim itibarıyla öncelikli olarak ekilişinin yapılması gereken ürünlerin tohumlarının üreticilere dağıtımına başlandığının altını çizen Bakan Pakdemirli, "Uygulamayı 21 ilde başlattık. Ekimi yapılacak ürünler ise buğday, arpa, kuru fasulye, mercimek, mısır, ayçiçeği ve çeltik olarak belirlendi." değerlendirmesinde bulundu.

6 BİN 700 TON SERTİFİKALI TOHUM DAĞITILACAK
Ekimi yapılacak tohumların sertifikalı ve miktarının 6 bin 700 ton olduğunu belirten Pakdemirli, proje kapsamında 364 bin dekar alanda ekiliş yapılacağını ve ilk aşamada ekilişleri yapılan ve hasat edilecek olan ürünün toplam rekoltesinin 80 bin ton olacağını söyledi.

Bakan Pakdemirli, proje sonucunda elde edilecek bitkisel üretim değerinin 220 milyon TL, proje bütçesinin ise yaklaşık 20 milyon TL olduğunu da sözlerine ekledi.

PROJE KAPSAMINDAKİ İLLER

ADIYAMAN
AFYONKARAHİSAR
AĞRI
AKSARAY
BİNGÖL
ÇANAKKALE
ERZİNCAN
ERZURUM

KARS
KAYSERİ
KIRIKKALE
KIRŞEHİR
KONYA
MUŞ
NEVŞEHİR
NİĞDE
SAMSUN
SİVAS
TOKAT
UŞAK
YOZGAT

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2020, 11:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
TARIMI ARTTIRIN. DIŞA BAĞIMLI OLACAĞIZ.
TARIMI ARTTIRIN. DIŞA BAĞIMLI OLACAĞIZ. - 1 yıl Önce

Van niye yok? 81 il olsun. Tarımımız iyice dibe vuruyor. Seneye gıda, sebze, meyve kıtlığı olacak. Talep fazla ama arz çok çok az olacak. Bu da zam ve pahalılığı doğuracak. Tarım en başta olmak üzere her sektörde üretim arttırılmalı.

Münür karam
Münür karam - 1 yıl Önce

Erzurum ve Ağrı ile aynı iklim koşullara sahip ilimiz Van’ın niye destekten mahrum edildiğini merak etmeliyiz ve kapsama alınması için mücadele etmeliyiz. Siyasiler ve ilgili kurum yöneticileri açıklama tapmalıdır.

Vizyon, ufuk, gayret, hizmet, proje, yatırım...
Vizyon, ufuk, gayret, hizmet, proje, yatırım... - 1 yıl Önce

Van sanayi kenti mi, DEĞİL. Van turizm kenti mi, DEĞİL. Van tarım kenti mi, DEĞİL. Van hayvancılık kenti mi, DEĞİL. Peki Van ne kentidir? VAN BOŞ GEZEN KENTİ, İŞSİZLİK KENTİ, YOKSULLUK KENTİDİR. Van bir milyonu aşan nüfusuyla, sınır kenti oluşuyla, ülkenin en büyük gölüne sahip oluşuyla, kalabalık genç nüfusuyla, büyükşehir statüsüyle ASLA HAKETTİĞİ YERDE DEĞİL. NE YAPILMALI? @ Bu şehir turizm kenti olması için şehrin modernleştirilmesi, kalkındırılması, sahil bandı, tramvay, çevre yolu, otogar, otopark, toplu ulaşım gibi eksiklerinin bitirilmesi lazım. Şehre temizlik, düzen, ferahlık getirilmesi, yeşil alanların ve parkların arttırılması lazım. Hayvancılık ve tarımın teşvik edilmesi, bütün köy ve yaylaların cazip hale getirilmesi gerekir. Bütün köylerin yapılarının yol, su, okul, sağlık ocağı, sulama suyu kanalları gibi imkanlarının iyileştirilmesi gerekir. Tohum ve gübre desteği, mazot desteği,hayvan desteği, araç gereç desteği, sebze fideleri ve meyve fidanları desteği ve faizsiz kredi desteği sunulması gerekir. Arıcılık, balıkçılık, büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, tavukçuluk, seracılık gibi sektörlerin geliştirilip cazip hale getirilmesi gerekir. Fabrikalar, işletmeler, atölyeler, imalathaneler yapılarak, işveren ve esnaf teşvik edilerek ve bizzat devlet eliyle de bu işler yapılarak istihdam, üretim ve kalkınma hamlesi başlatılmalı. Küçük işler değil mega projeler, gündelik hesaplar değil orta ve uzun vadeli planlamalar, günü kurtaran değil on yıllarca fayda getirecek işler yapılmalı. Bu kent ve bu ülke bize emanete biz de çok daha iyi şartlara getirerek evlatlarımıza, gelecek nesillere bırakmalıyız.