Dilşah ninenin tek tesellisi

Van’ın Erciş Kaymakamı Barboros Baran, ilçeye bağlı Kardoğan köyünde tek başına yaşayan Dilşah Çelebi (80) isimli nineye sahip çıktı.

Dilşah ninenin tek tesellisi

İlçeye bağlı köylerde gezilerine ara vermeden devam eden Kaymakam Baran, şehir merkezine 35 kilometre uzaklıktaki Kardoğan köyünü ziyaret etti. Köylü vatandaşlarla bir araya gelen Kaymakam Baran, daha sonra bir vatandaş tarafından geçici olarak Dilşah Çelebi’ye tahsis edilen derme çatma evi ziyaret etti. Gördüğü manzara karşısında hayli etkilenen Kaymakam Baran, tek başına yaşayan Dilşah nine için acilen dayalı döşeli bir ev yapılması talimatını verdi. Yaşlı nine ile bir süre sohbet eden Kaymakam Baran, eşi ve çocuğunu kaybeden nineye hem ev hem de maaş bağlanacağını söyledi. Kaymakam Baran, evden ayrılırken de yaşlı ninenin elini öpüp hayır duasını aldı.

Oğlu Haydar Çelebi’yi 20 yıl önce 19 yaşında, eşi Mehmet Çelebi’yi ise geçen ay kaybettiğini Kürtçe anlatan Dilşah nine, 20 yıl önce köy okulunun bahçesine oğlu ve eşinin diktiği iki adet kavak ağcına da gözü gibi baktığını söyledi. Kavak ağaçlarına her baktığında oğlu ve eşini andığını ifade eden Dilşah nine, ölünceye dek ağaçların kestirilmemesini istedi. Dilşah Çelebi, kendisine yardım eli uzatan Kaymakam Barboros Baran’a da dua etmeyi ihmal etmedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2013, 13:16
YORUM EKLE