banner166

DONDURUCU SOĞUKTA DA TAZE OT

Çaldıran ilçesindeki besiciler, kar ve dondurucu soğuklara karşı hayvanlarını Kaz Gölü Çayı'nın zemininden çıkardıkları taze otla besliyor.

DONDURUCU SOĞUKTA DA TAZE OT

Çetin kış koşullarının yaşandığı Çaldıran'da besiciler, hayvanlarının yem ihtiyaçlarını Kaz Gölü'nden çıkardıkları taze otlarla sağlıyor.

 

İlçenin 7 kilometre uzaklığındaki Kaz Gölü Çayı, geçimini hayvancılıkla sağlayan vatandaşlar için farklı anlam taşıyor. Kış mevsiminin en çetin geçtiği yerleşim yerlerinin başında gelen ve hava sıcaklığının bazen sıfırın altında 30 dereceye kadar düştüğü ilçede çiftçiler çeşitli yöntemlerle hayvanlarını besliyor. Yazın, Kalkandelen, Yassıtepe, Yağbasan, Hanköy ve Kuyucak mahallelerinden Kaz Gölü Çayı yakınlarına getirdikleri hayvanları sudaki yosunsu bitkilerle besleyen vatandaşlar, kış döneminde de suda büyüyen taze otları çıkararak hayvanların yem ihtiyacını karşılıyor. Sudaki otlar sayesinde yaz ve kış aylarında yem maliyetini düşüren besiciler, hayvanlarını sürekli taze otla besleyerek süt veriminde de artış elde ediyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2015, 19:43
YORUM EKLE