Sıcak hava ve oruca rağmen çalışıyorlar

Aşırı sıcaklar ve oruca rağmen çalışmaya devam eden inşaat işçileri, "Zor ama çalışmasak da olmuyor, oruç tutmasak da olmuyor. Bu nedenle hem oruç tutup hem de çalışıyoruz” dedi.

Sıcak hava ve oruca rağmen çalışıyorlar

Sıcaklıkların yaklaşık 30 dereceye vardığı Van’da, inşaat işçileri ekmek parasını kazanabilmek için sıcaklara ve oruca rağmen çalışıyor. Ramazan ayının Temmuz'a denk gelmesi nedeniyle çalışırken zorlandıklarını ifade eden inşaat işçileri, özellikle susuzluğa dayanamadıklarını söyledi. Açlığın kendilerini fazla etkilemediğini ancak susuzluğa dayanamadıklarını ifade eden demirci ustası Naim Çolak, “Dışarıda çalıştığımız ve direkt güneş ışınlarını aldığımız için çok susuyoruz. Susuzluk bizi çok etkiliyor. Zor ama çalışmasak da olmuyor, oruç tutmasak da olmuyor. Bu nedenle hem oruç tutup hem de çalışıyoruz” dedi.

Yaz mevsiminin kısa sürmesi nedeniyle inşaat sektörünün de birkaç ayda yapılabildiğini ifade eden demirci ustası Yunus da, “Zor oluyor ama çalışmak zorundayız. Fazla acıkmıyoruz. Ama çok susuyoruz. Bu nedenle saat 12.00 dan 13.00’a kadar yani bir saat gölgede dinleniyoruz. Sonra tekrar çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. 15 yıldır inşaatlarda çalışarak geçimini sağladığını dile getiren demirci ustası Aydın Taşdemir ise, “Çalışsak da olmuyor, çalışmasak da olmuyor. Günün en sıcak saatinde bir saat dinlenip tekrar çalışıyoruz. Ancak yapacak başka bir şey yok. Mecburen çalışıyoruz” şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2014, 13:12
YORUM EKLE