Van Gölü Aktivistleri Van Gölü Koruma Kanunu için Ankara'ya kadar pedalleyecek!

Van Gölü ve Van konusunda sayısız etkinlik, kampanya ve program düzenleyen Van Gölü Aktivisitleri bir sıradışı imza atmak için kolları sıvadı. Van Gölü Koruma Kanunu'nun çıkması için uzun süredir çaba sarfeden aktivisitler daha önce yaptıkları etkinliklerde çıtayı yükseltti. Hedef bu kez Ankara!

Van Gölü Aktivistleri Van Gölü Koruma Kanunu için Ankara'ya kadar pedalleyecek!

ŞEHRİVAN HABER - Van Gölü Koruma Kanunu için son dönemlerde ciddi girişimler ve görüşmeler gerçekleştiren Van Gölü Aktivisitleri bir sıradışı iş için daha kolları sıvadı. Daha önce Van Gölü çevresinde bisiklet turları düzenleyen, Van Gölü ve kanun için farkındalık yaratan aktivisitler bu kez de koruma kanunu için Ankara'ya kadar pedalleyecek.

Ankara'ya doğru bisikletler ile yola çıkmak için hazırlanan aktivisitler büyük etkinlik öncesi Şehrivan aracılığı ile açıklamalarda bulundu. Bisiklet turu ile ilgili konuşan aktivisitler: "Van Gölü çevresi, tarihi, geçmişi, florası ve endemik canlıları bakımından değerli bir havzadır.  Gölün iklimi ve havzaya kattığı değeri çok iyi biliyor ve korunması için farkındalık oluşturmak istiyoruz. Van Gölünün giderek artan kirliliğinin gelecek nesillere bırakabilmek için Van Gölü Korunmasına İlişkin Faaliyetlerde yer almaya çalıştık. Yapılan toplantılarda gerekli görüşmelere katkıda bulunduk. Yapılan çalışmanın yürürlüğe girmesi ve kamuoyunun oluşturulması için çalışmalar yapıyoruz. Bu turumuzun amacı Ankara’ya ulaşarak gerekli mercilere sesimizi duyurmak istiyoruz. Artık bu sorunun çözülmesi için gerekli destekler ile çözüme ulaşacağımıza inanıyoruz. Ne yazık ki başka Van Gölü yok. Şimdi adım atmazsak gelecekte korunmayacak seviyeye gelecektir." ifadelerine yer verdi.

"#VanGöVan Gölü Koruma Kanunu için pedallıyoruz. Hedefimiz Ankara!"

Ankara'ya kadar pedalleyerek koruma kanunu için daha güçlü bir bir ses olmaya çalışacaklarını söyleyen aktivisitler bisiklet turu ile ilgili olarak ayrıca: "Van Gölü çevresi, tarihi, geçmişi, florası ve endemik canlıları bakımından değerli bir havzadır.  Gölün iklimi ve havzaya kattığı değeri çok iyi biliyor ve korunması için farkındalık oluşturmak istiyoruz. Van Gölünün giderek artan kirliliğinin gelecek nesillere bırakabilmek için Van Gölü Korunmasına İlişkin Faaliyetlerde yer almaya çalıştık. Yapılan toplantılarda gerekli görüşmelere katkıda bulunduk. Yapılan çalışmanın yürürlüğe girmesi ve kamuoyunun oluşturulması için çalışmalar yapıyoruz. Bu turumuzun amacı Ankara’ya ulaşarak gerekli mercilere sesimizi duyurmak istiyoruz. Artık bu sorunun çözülmesi için gerekli destekler ile çözüme ulaşacağımıza inanıyoruz. Ne yazık ki başka Van Gölü yok. . Şimdi adım atmazsak gelecekte korunmayacak seviyeye gelecektir. Bu turda desteklerini bizden esirgemeyen Van Genç Girişimciler Kurulu üyelerine teşekkür ederiz."

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2020, 22:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
Van Devlet Su İşleri ne zaman görüp duyacak?
Van Devlet Su İşleri ne zaman görüp duyacak? - 2 ay Önce

Van Devlet Su İşleri'ne pedalleyin. Şamran Kanalı, Akköprü Kanalı ve Kirman Deresi mahalleler boyunca Van Gölüne karıştıkları noktaya kadar yüzlerce kişilik ekipler ve onlarca araçla iyice bir temizlensin. Kanal ve derelerin tabanları betonlansın, gerekli bakım ve onarımlar yapılsın. Hepsine demir korkuluklar takılsın. Aynı şekilde üç merkez ilçedeki bütün kanallar, dereler, arklar pırıl pırıl edilip temizlensin. Göle karıştıkları çıkış noktalarına mazgallar takılsın. Yani DSİ yıllardır herkesin bas bas bağırıp hatırlattığı bu temizlik, ıslah, bakım, onarım ve yenilemeleri üç merkez ilçede artık yapsın.