banner166

Van'da halk otobüsleri çalışmadı, hayat durdu!

Van’da hizmet veren özel halk otobüsleri şoförleri, güzergahlarda minibüsçü esnafının saldırılarına maruz kaldıklarını öne sürerek kontak kapatma eylemi başlattı.

Van'da halk otobüsleri çalışmadı, hayat durdu!

Van'da uzun zamandır devam eden toplu taşıma sistemindeki sıkıntılar sonunda özel halk otobüslerinin isyan etmesine neden oldu. Kentte bir taraftan ulaşım anlamında büyük sıkıntılar yaşanırken bir taraftan da taşımayı sağlayan halk otobüsü ve minibüsçü esnafı arasındaki sıkıntılar yaşanmaya devam ediyor. Uzun süredir devam eden bu olaylar patlak verince halk otobüsü şoförleri de kontak kapatarak yaşananları protesto etti.

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Özel Halk Otobüsleri Dayanışma Derneği Başkanı Kutbeddin Gökgözler, merkeze bağlı tüm mahallelerde minibüsçü esnafının özel halk otobüslerine gruplar halinde saldırdıklarını öne sürdü. Yaklaşık 5 yıldır minibüsçü esnafının kendilerini kabul etmediğini ve defalarca sorun çıkardıklarını ifade eden Gökgözler, “Minibüsçüler altışar, onar gruplar halinde güzergahlarda çalışan otobüslerimize yolcu aldırmıyor, otobüslerimizi yumruklayıp şoförlerimizi tartaklıyorlar. Aynı zamanda minibüslerini tıka basa doldurup bizim iş yapmamıza engel oluyorlar. Şoförlerimiz de yıllardır devam eden bu sıkıntılar nedeniyle kendi kararlarıyla böyle bir eyleme girişti” ifadelerini kullandı.

"BELEDEYİDEN KİMSE SIKINTIMIZI SORMADI"

Mevcut sıkıntıyı defalara yetkililere bildirdikleri halde sıkıntının giderilmediğini dile getiren Gökgözler, “Birçok kez şoförlerimiz taşlandı. Bu olaylar esnasında belediye yetkililerini arayıp sıkıntımızı dile getirdik. 3-4 saattir böyle bir eylem oldu, belediyeden hiçbir yetkili gelip sıkıntımızı sormadı” ifadelerini kullandı. Can güvenliklerinin olmaması nedeniyle böyle bir karar aldıklarını belirten sürücüler ise, “Defalarca araçlarımız yumruklandı, taşlandı. Can güvenliğimiz artık yok. Bu nedenle böyle bir eyleme başladık. Sorun çözülmeyene kadar da sefere çıkmayacağız” şeklinde konuştu.

VATANDAŞ YOLLARDA KALDI

Kontak kapatma eyleminden habersiz olan vatandaşlar ise dakikalarca duraklarda bekledi. Eylem nediniyle duran toplu taşımayı Van Büyükşehir Belediyesi kendi otobüsleri ile yaparken, uzun kuyrukların oluştuğu Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde ise öğrenciler üniversitenin kendi araçları ile taşındı.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2014, 21:49
YORUM EKLE