‘Yaşamaz’ diyenlere inat

"Yaşamaz" denilen Nirgül Mecar adlı bebek, Lokman Hekim Van Hastanesi’nde yapılan başarılı ameliyat sonucu yaşama tutundu.

‘Yaşamaz’ diyenlere inat

Bebek Mecar’ın Ensefalosel (beyin ve sinirlerin dışarıda olması) denilen teşhisle hastaneye geldiğini belirten Lokman Hekim Van Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanı Operatör Dr. Ekrem Yalçın, bebeği ameliyata aldıklarını söyledi. Yalçın, “Ensefalosel, bebeklerde beynin arka tarafında çıkan, içerisinde beyin dokusu da bulunan bir tür beyin fıtıklaşması da diyebiliriz. Mecar bebek, o şekilde bize geldi. Biz de ameliyatta elimizden geldiği kadar beyin dokusunu koruyarak, beynin kafatasından dışarı çakan kısmını içeriye almaya çalıştık. Yapay bir beyin zarı yapıp tekrar beyin dokusunu kapattık” dedi.

‘MUCİZE DİYEBİLİRİZ’

Gülnur bebeğin yaşayamayacağı söylemlerine rağmen yine de bebeği ameliyata aldıklarını ifade eden Yalçın, “Bebek yaşar mı? Yaşamaz mı? Ne kadar yaşar? Açıkçası bebeğin çok yaşayacağı ümidimiz yoktu. Buna rağmen ameliyatı elimizden geldiği kadar başarılı yapmaya çalıştık. İnşallah öyle de oldu. Tabii burada ameliyattan daha çok yenidoğan ekibimizi tebrik etmemiz gerekiyor. Bir buçuk yıldır bebeğin yaşaması için büyük bir mücadele verildi. Başarılı bir ameliyattan sonra yapılan çok başarılı bir yenidoğan takibiyle bebek bugün mucize diyebileceğimiz bir şekilde yaşamına devam ediyor. Ne kadar yaşar, ileride neler olur onu gelecek zaman belirleyecektir” ifadelerini kullandı. Anne Emine Mecar ise 1 buçuk yaşındaki bebeğini iki ayda bir gelip görebildiğini belirterek, başarılı ameliyattan dolayı yenidoğan ekibine teşekkür ettiğini söyledi. Öte yandan yenidoğan ünitesi çalışanları ise bebeğin hastanenin neşesi olduğunu belirterek, tüm yenidoğan ünitesi ekibinin bebek Mecar’ı çok sevdiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2014, 14:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER