banner33

Başkanlık Sistemi ve Fatih Çiftçi

Kıymetli okurlarım, Başkanlık sistemi yavaş yavaş tesis edilirken, diğer taraftan Dünya siyasal dengelerinin de değiştiğini görmekte yarar var. En basitinden komünist Çin küreselleşmeyi destekler iken, Trump küreselleşmeye aykırı işler yapıyor.

 

Nedenine gelince ekonomik güç giderek Çin’in eline geçiyor. Çin batının büyük şirketlerini, limanlarını, hatta neredeyse havalimanlarını, yollarını almaya varan girişimlerde bulunuyor. Nedenine gelince, Çin’in bütçesi sürekli fazla çıkıyor.

 

Hatta öyle böyle değil, yüz milyarlar civarında fazla parası var. Amerika ise sürekli açık veriyor. Amerika’nın verdiği açık ise yine aynı şekilde yüz milyarlar civarında. En basit denklem ile şunu diyebiliriz;

 

Çin karda, Amerika Birleşik Devletleri zorda. Bu yüzden Çin küreselleşmeyi savunurken, ABD ise oyunu yeniden kurup, küreselleşme koşullarını kendi lehine yeniden dizayn etmenin peşinde.

 

Küresel rekabetçi Dünya da sistemler bozulurken ve kurulurken Dünya Siyasal dengelerini gözetmeden hamle yapanların başarılı olma şansları yoktur. İşte tamda bu nokta da Türkiye’nin yeni bir sistemi monte etmeye kalkışması çok akılcı, çok yerinde, çok yüksek öngörülü bir hamle olmuştur.

 

Düşünebiliyor musunuz ABD içinde bulunduğu başta ekonomik olmak üzere, çeşitli krizlerle boğuşuyor olmasa, bizim yeni bir sisteme girişmemize şuan müsaade etmek istemediği gibi, o vakit zaten müsaade etmeyecekti. Karşı koyma gücümüz, geliştirdiğimiz diplomatik metodolojilerde gizli. Hariciyemiz zaman zaman yanlış hamlelerde bulunuyor gibi bir izlenim bıraksa da, aslında bu yanlış gibi görünen hamlelerde bile bazı taktiksel stratejiler var.

 

Bugün İtalya gibi birçok konu da rol model bir ülke, Türkiye’nin bu hamlesini ve akabinde sistemini tartışıyor. Hatta İtalya’ya uygulanıp uygulanamayacağı tartışılmaya başlanan sistem, öyle belli ki çok yakında İtalya’da da uygulanmaya konulacak gibi. Çünkü İtalya’da ki 4 Mart genel seçimlerinde hiçbir parti tek başına iktidar olamadı. İtalya’da koalisyon hükümetleri devam edecek.

 

Ülkeyi koalisyon hükumetlerine teslim etmekten bıkan İtalya çok yakın bir zaman içerisinde Başkanlık sistemine geçmek zorunda olduğunu daha net anlayacak.

 

Daha önceki yazılarımda defalarca ifade ettiğim gibi, tekrar söylüyorum Başkanlık sistemi Türkiye için bir şans. Bu şansı kaçırmamamız gereken seçimin adı da 24 Haziran seçimleridir. Bir şeyin altını da çizmekte yarar görüyorum. Başkanlık sistemi ile birlikte Kürtlerin de siyasette önü açılıyor. Bunu tüm Kürtlerin görmesi gerekiyor. Başkanlık sistemi ile birlikte Türkiye’de Kürtler de artık bu normatif akışın başrolünde olmaya başlayacak. Geçmişte yazılarımı takip edenler bilirler, söylediklerim neredeyse harfiyen çıktı. Bir daha altını çizerek söylüyorum Başkanlık Sistemi ile birlikte Kürtlerin siyasette önü açılıyor.

 

Daha önce Başkanlık Sisteminde yasama, yürütme ve yargının tamamen birbirinden bağımsız hale geleceğini ifade etmiştim. Artık yasama çalışmalarına katılabilecek, kanun hazırlayabilecek altyapıya sahip, bilgili, kültürlü, yetenekli kişiler parlamenter olabilecek.

Yasama çalışmaları belki ilk bir iki dönem çok istenen yâda beklenen kalitede olmayacak. Ancak süreç içerisinde yeterli donanımda olmayanlar da parlamenter olmanın yollarını zaten artık aramayacaklar.

 

Daha önce belediye başkanlığı yapmış, milletvekilliği yapmış, hukukçu kökenli Fatih Çiftçi gibi isimler bu dönem sistemle birlikte daha etkin rol üstlenebilirler, ya da şöyle diyelim, daha etkin rol verilebilir. Van için de bunu bir şans olarak görmekte yarar var. Çünkü bölgesel dengeler gözetildiği vakit, Fatih Çiftçi gibi donanımlı isimler zaten ön plana çıkacaktır. Hatta Fatih Çiftçi’ye külliyede daha etkin bir görev verilebileceği gibi, kabinede de değerlendirilebilir diye düşünüyorum.

 

Fatih çiftçi siyasi deneyimi yüksek, parlamenterlik yaptığı yıllarda kıymetli hizmetleri olmuş, fakat bu hizmetlerinin reklamını yapmadığı için, yaptığı hizmetleri çok bilinmeyen mütevazı ve beyefendi kişiliği ile örnek bir şahsiyet.

 

Bir süredir tanıdığım ve tanıdığım günden bu yana bende derin bir sevgi ve hürmet duygusu uyandıran Sayın Çitçi’den bu süreçte istifade edilecektir. Hatta geçmişte başarılı bir parlamenterlik yaptığı için, yasama çalışmalarındaki başarıları göz önünde bulundurularak, az önce de ifade ettiğim gibi, daha etkin pozisyonlara getirilebilir. Zaten Bakan Yardımcısı olan Fatih Çiftçi ‘ye ve Fatih Çiftçi gibi Van’ın yetiştirdiği siyaset ve devlet adamlarına ciddi manada ihtiyaç duyduğumuz bir süreçten geçiyoruz.

 

Bu seçimde Van halkı çok uyanık olup, çok politik hareket etmelidir. Sistemin değiştiği bu süreçte Van’ın AK Parti’den göndereceği milletvekili sayısı yüksek olursa, hak ettiği hizmeti alması anlamına geliyor. Van Halkının biz görevimizi yaptık, sıra sizde diyebilmesi, sesini istediği kadar yükseltebilmesi için büyük bir fırsat olarak önümüzde duruyor.

YORUM EKLE

banner37