banner272

Bana ne?

Nasrettin hoca bir gün penceresinden dışarıyı seyrederken yoldan geçen bir adam seslenmiş:

-Hocam başında baklava sinisi olan bir adam geçiyor.

-Bana ne!

-Hocam tepsiyi sizin eve getiriyor.

Hoca cevabı yapıştırmış:

-O zaman sana ne!

Bu fıkradaki olay ne zaman yaşanmış veya ne zaman yazılmış, bilmiyoruz. Ancak yüzyıllar önce yazıldığını tahmin ediyoruz. Yaşanmış olması da önemli değil ama anlaşılan o ki o zamanlarda da bu tür sorunlar varmış. Varmış ki türetilmiş veya nakledilmiş.

Gelişmiş toplumlarda bu gibi sorunların yaşandığını düşünmüyorum. Çünkü onlar ne kendilerini alakadar etmeyen şeylere karışır ne de gündemlerine alırlar. Genellikle duygusallıktan uzak bir şekilde kendi yaşamlarına odaklanma ve güzel yaşama derdindeler. Bizde ise herkes birbirini takip edip adeta kendi hayatını yaşamayı ihmal ediyor. Mesela bazen evde bir konuşma geçiyor. Filan sanatçı böyle yapmış, gebe kalmış, şununla çıkmış… Ben de sakince "Bana ne!” diyorum. Hakikaten bize ne? Bu gibi davranışların altında bir açıdan da sanatçının kendisine duyulan aşırı hayranlık yatıyor. Tüm aşırılıklar gibi şiddetli hayranlıklar da sorunludur. Bu hayranlıklar ne zaman biter biliyor musunuz? Hayran olduğunuz kişi ile karşılaştığınızda ve o da sizi önemsemediğinde…

Yıllar önce bir büyüğümüzden şunu dinlemiştim. Aşırı hayranlık duyduğu bir ses sanatçısı yörelerine gelmiş. Bir kahvehanede otururken ona olan hayranlığını, sevgisini ifade etmiş. Beklediği karşılığı göremeyince de o sanatçıya ait onlarca plağı evden getirip onun önünde tek tek kırmış.

Bir de başka bir mesele var: "Bana dokunmayan yılan bin yaşasın!" sözde atasözünün yaygınlık gösterdiği toplumsal algımız... Oysa bu, İslami ve ahlâki bir söz değildir.

Halbuki sevgili peygamberimiz (sav) kötülüğü şöyle tanımlamış. "Sizden kim bir kötülük görürse onu eliyle değiştirsin; buna gücü yetmezse diliyle onun kötülüğünü söylesin; buna da gücü yetmezse kalbiyle ona buğzetsin. Bu ise imanın en zayıf derecesidir."

Bu iki meseleyi bir araya getirdiğimizde "Bana ne!" sözü hakkında biri olumlu diğeri olumsuz iki tutum ve tavır ortaya çıkar:

Başkasının işine karışmak gibi bizi alakadar etmeyen meseleler söz konusu olduğunda "Bana. ne!" demek.

Buna karşılık engellemeye gücümüzün yettiği bir kötülüğe şahit olduğumuzda "Bana ne!" dememek.

İnsanlığın ve imanın ölçüsü, bize dokunmasa da bir kötülük karşısında tepki ve reaksiyon sahibi olmaktır. Çünkü bir mazluma yapılan kötülüğe gücü yeten duyarsız kalırsa o kötülüğü işleyenden ne farkı olur?

Gücümüzün yetmediği durumlarda dahi en azından kalben o tavırdan nefret etmek yükümlülüğünde olduğumuza dikkat edilecek olursa meselenin nezaketi daha iyi anlaşılır.

Rabbim bizi kötülükler karşısında alakadar ve duyarlı, bizleri alakadar etmeyen hususlar karşısında ise kayıtsız kalmasını becerebilen dengeli kimselerden eylesin!

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bana ne diyemiyorum.
Bana ne diyemiyorum. - 3 hafta Önce

Sayın müdürüm eğer sizin nazınız geçiyorsa ilgili kurumla lütfen siz konuşunuz ve şu Şamran Kanalını Allah rızası için temizletiniz. Edremit'ten göle karıştığı yere kadar kometreler boyunca Şamran Kanalı çöp, evsel atık, balçık, yosun, ot ve pislikle dolu haldedir. Yıllardır temizlenmiyor. Van Gölü de bu sebeple kirleniyor.

Çevre ve doğa Allah'ın bize emanetidir.
Çevre ve doğa Allah'ın bize emanetidir. - 3 hafta Önce

SAYIN MÜDÜRÜM ŞAMRAN KANALI TEMİZLENDİĞİNDE BU ŞEHİRDE SÖYLENEN SÖZLERE İNANACAĞIM . GÜYA VAN DENİZİ KORUNACAK, GÜYA KANALLAR TEMİZLENECEK, GÜYA HER YER TERTEMİZ OLACAK? SÜPHAN'DAKİ İMAM HATİP LİSESİNİN ÖNÜNDEN GEÇEN KANALA BAKIN NE DEMEK İSTEDİĞİM ANLAŞILIR. TEMİZLİK YOKSA, BU ÖĞRENCİLERE TEMİZLİĞİN ÖNEMİ NASIL ANLATILABİLİR. KURUMLAR DA, YETKİLİLER DE, VATANDAŞLAR DA DUYARLI OLMALI, ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI.

banner269

banner260