Bu korkunç görüntüye bir son verilmeli!

Bir kentin estetik ve mimari formunun güçlü bir elemanı olan parkların önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Açık havada tasarlanan bu yeşil alanlar hem daha yaşanılabilir bir iklime hem de daha estetik bir şehir görünümüne katkı sağlamaktadır. Bu nedenle bir şehrin dokusunu oluşturan söz konusu yaşam alanlarının belirli amaçlara uygun planlanması gerekliliği ortadadır. Aksi halde bu alanların insanların huzurla yaşayabildiği çağdaş estetik görünüme sahip olma niteliğinden uzaklaşılmış olacaktır.

Parkların insanın kendisini yenileyip nefes alabilmesi, spor yapabilmesi ve günün yorgunluğuna karşı ailesiyle hoşça vakit geçirebilmesi gibi farklı birçok noktada da yararı bulunmaktadır. Bugün uçakla yaptığımız seyahatlerde Avrupa kentlerine doğru alçalırken gördüğümüz hayranlık verici peyzaj niteliğini ülkemizde de görme arzusu bir yana, yeşil alan ve parklarımız adeta gelişigüzel bırakılmanın merkezi konumuna gelmiştir. Çünkü parklar rutin denetimlerden uzak, mevcut amaçlarının çok ötesinde kullanımlara maruz kalmakta ve bu da insanı oldukça yoran bir görüntü kirliliğine neden olmaktadır. Bu bağlamda Eski Araştırma Hastahanesi yerine oldukça modern bir biçimde düzenlenen Van Kent Park da ne yazık ki park olmanın çok ötesinde insan istifinin korkunç görüntüsüyle karşı karşıyadır.

Birkaç cümleyle açıklamak gerekirse; Van Kent Park alanı içerisinde çok yanlış bir şekilde yan yana tasarlanan çocuk oyun parkı ve spor alanı, bugün her iki grup için de elverişsiz bir duruma gelmiştir. Çünkü çocuklar, oyun parkının hemen yanında gördüğü spor alanını da oyun parkının devamı gibi algılamakta, bu nedenle yetişkinler spor aletlerini kullanamamaktadır. Ben dâhil birçok insanın açık havada yürüyüş amaçlı gittiği; ancak spor yolu üzerinde yer alan banklardaki insan kalabalığı nedeniyle yürümekte ve çocuklardan spor aletlerini kullanmakta güçlük çektiği Kent Park, bir an önce bu korkunç görüntüden kurtarılmalıdır. Aksi takdirde yeşil alanı, bankları, spor yapma amaçlı yapılan spor aletlerini ve çocuk oyun alanını yenilemek için milyonlarca liranın harcanması kaçınılmaz olacaktır.

Peki, kentin dokusunu ve estetiğini oluşturan bu park alanı için ne yapılmalı? Elbette ilk önce çocuk oyun parkının kaldırılması veya farklı bir yerde konumlandırılması gerekmektedir. İkinci olarak da spor ve yürüyüş parkurunun yeniden tasarlanıp buradaki bankların kaldırılması oldukça elzemdir. Hem beyin hem de beden sağlığımız için son derece önemli olan bu gerçeğin göz ardı edilmemesi ve parkların amacına uygun kullanımla yaygınlaştırılması umuduyla…

YORUM EKLE
YORUMLAR
MEHMET SELİM SEVEN
MEHMET SELİM SEVEN - 5 ay Önce

Nazan Hanım,Haklısınız o parkta bir kaç kere değişikliğe gittiler.Van,daki peyzaj mimarlarının düşünsel ve estetiksel yeteneksizlikleri var.

Ercan
Ercan - 5 ay Önce

“Çocuk yap ortalığa sal” zihniyetiyle aynı. Yapı var ama kontrol hiçbir zaman yok. Van Belediyelerinin en büyük sorunu bu. Tamamen katılıyorum.

Ali zelal
Ali zelal - 5 ay Önce

Nazan hocam değindiğiniz konular konusunda sizi tebrik ederim. Parklar günümüzün yorucu dünyasında önemi çok fazla artmış durumda. Paraya doyumun olmadığı bütün her yere sığdırabildikleri kadar binanın yapıldığı ve bir ucûbe halini alan şehirlerin tek açık alanları parklar. Bunları da 2 tane salıncak, kaydırağı Yanyana koyup, Yanına da 2 tane spor aleti ekleyerek yapılmaz. Sizlere park (millet bahçesi) yapacağız deyip seçim kazanan partiler oldu. Bu da parkların önemini gösteriyor. Teşekkürler hocam.

Yeşile kıymet vermiyoruz
Yeşile kıymet vermiyoruz - 3 ay Önce

Ülkemizin en büyük gölü bizde. Üç merkez ilçenin kıyısı var ama bir milyonluk kentin insanları gölü göremiyor. Edremit'ten havaalanına, havaalanından üniversiteye uzanan sahil şeridi ve yeşil alanlarımız var mı? Yüzlerce dönümlük parklarımız var mı? Her semtte yeterli sayıda ve yeterli büyüklükte semt parklarımız var mı? Her mahallede bir değil, beş on tane güzel ve bakımlı park ve yeşil alanımız var mı? Okullarımızın bahçeleri adeta bir regreasyon alanı gibi yeşil, bakımlı ve donanımlı mı? Çarşı merkezinde insanların oturup dinleneceği, sohbet edeceği, kitap okuyacağı kaç tane görkemli ve bakımlı park ve yeşil alanımız var? Toprakkale Tepemiz yüzlerce dönümlük toprak alana sahip ama bakımsız ve atıl halde değil mi? Bölge Hastanesinin devasa sahası, Kültür Sarayının kocaman sahası, eski Askeri Gazinonun kocaman sahası, eski Sigorta Hastanesinin kocaman sahası pekala güzel birer park ve yeşil alan haline getirilemez mi? Her siteye yeşil alan zorunluluğu getirilemez mi? Her birinde binlerce , onbinlerce vatandaşın yaşadığı Kalecik Toki, Sıhke Toki, Bostaniçi Toki, Memursen Toki, Edtemit Eski Toki, Edremit Yeni Toki, Kiracılar Toki gibi TOKİ sitelerimizin içinde ve çevresinde kocaman park ve yeşil alanlar gerekli değil mi? Dere ve kanallarımızın çevresi ıslah edilip yeşillendirilse daha iyi olmaz mı? Van'da nüfusuna yetecek düzeyde parklar, yeşil alanlar, sahil şeridi, mesire ve piknik alanları, gezinti ve dinlenme alanları var mı? Bu şehirde bunlar olmuş olsa insanlar daha mutlu olmaz mı? Şehrin sosyal, ekonomik ve turistik değeri artmaz mı? Şehrimiz bu vizyonu, bu hizmetleri görmek istemiyor mu? Elbette hepimiz bunları istiyor ve bekliyoruz. İşte o zaman Van, ülkemizin en gözde kentlerinden biri olur ve parmakla gösterilen marka bir kent olur.

Tebrikler.
Tebrikler. - 1 ay Önce

Yorumcuların bu haklı ve yerinde talep ve önerilerini okuyup anlamayanlar var. Veya güzellikten, doğrudan, iyiden, faydalıdan rahatsız olanlar var ki BEĞENMEDİM butonunu işaretliyor. Yoksa bunu yapanlar ihmali ve kusuru olanlar mı? Vanımız her şeyin en güzelini hak ediyor, burdaki bir milyon vatandaş her şeyin en güzelini hak ediyor. Lütfen yeşil alanlar, lütfen parklar, lütfen ağaçlandırma, lütfen sahil şeridi, lütfen piknik yerleri, lütfen mesire yerleri, lütfen bakım ve onarım, lütfen iyileştirme ve güzelleştirmeler yapılsın. Nazan Hanım bu ve buna benzer hizmetler ve talepler için kadın duyarlılığıyla talep ve önerileri gündemleştirmeye devam ediniz. Hepimiz bu şehre sahip çıkmalı ve duyarlı olmalıyız.