Bugün, tarihi bir gün!

“Ne Konu Bakımından Tarihi bir Gün?” dediğinizi duyar gibiyim.

Hani şu Gevaş’ta çekilen, oldukça ilgi gören, sinema ve dizi filmleri ile şehirlerin tanıtım noktasında adeta çağ atladığı örneklerinden olan ve Van’ın da bir dönem adından sıkça söz ettiren ve Van olarak da sahiplenemediğimiz Vizontele filminde kullanılan replikti. Yazımızın ana konusu Vizontele filmi olmamakla beraber Van’la özdeşleşen artık bir değerimiz haline gelen film setinin yeri ve anıları da her zamanki gibi eski günlerde kaldı…

Bir ah çekerek gelelim yazımıza,

Bugün 15 Nisan!

Resmi kayıtlarda özel bir gün veya tarihi bir olayın vuku bulduğu bir tarih değil aslında ama özelde Van Gölü Havzasında yaşayan milyona aşkın nüfusu ile bizler için ve genelde ülkemiz için önemli ve tarihi bir gün olması gerektiğini düşünüyorum.

Çünkü bugün, Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan Van Gölü’nün incisi Van Gölü Balığı’nın neslini devam ettirebilmesi için tatlı sulara güvenle göç edebilmesi için avlanma yasağının başladığı tarihi bir gündür.

15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında 3 ay sürecek avlanma yasağı süresince, Van Gölü Balığı gölden ayrılarak kilometrelerce tatlı sularda yol aldıktan sonra yumurtalarını bırakıp tekrar göle dönecektir.

Van Gölü çevresindeki hemen hemen tüm tatlı sularda gözlemlenebilen ve suyun tersi yönde hareket ederek bazı noktalarda adeta uçarak bu kutsal yolculuğu tamamlamak için büyük bir mücadele veriyorlar.

Van Gölü Balığı, göç yolunda en iyi izlenebildiği noktalar, Erciş Balık bendi ve Muradiye Balık bendidir. Öte taraftan Van merkezde bulunan Ak Köprü Deresinde ve Van Gölü’ne akan diğer birçok tatlı sularda da izlenebilmektedir.

Van Gölü Balığı tüketiminin sağılık üzerindeki olumlu yönlerinin yanında 15 bin insanımızın geçim kaynağı ile bölge ekonomisine de önemli bir şekilde katkı sunmaktadır.

Ülkemizde iç sularda en büyük balık stoku yine Van Gölü Balığıdır.

Her zaman duymuşuzdur:

“Suyun akışına adeta uçarak yüzen bu balıklar, başka bir yerde olsaydı milyonlarca turist ziyaret ederdi!”

Tabi buradaki serzeniş tanıtım eksikliği ile ilgili bir durumdur. Yeterli bir tanıtım yapılırsa av yasağı döneminde milyonları bölgeye çekmek mümkündür.

Van Gölü Havzasında bunca önemli özelliği bulunan Van Gölü Balığı’nın neslini devam ettirmesi için 15 Nisan tarihinde alınan tedbirler bizce tarihi gündür ve olmalıdır da.

Her sene, Van Gölü Havzasında 15 Nisan tarihi önemli bir gün kabul edilip çeşitli etkinliler ile Van Gölü Balığı farkındalığı oluşturularak özellikle yerelde bilinç oluşturulmalıdır.

Son yıllarda Van ve Bitlis Valilikleri başta olmak üzere, kolluk kuvvetleri, bu sene gölden de korumaya başlayacak sahil güvenliği, Tarım Orman Müdürlüğü ekipleri, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Belediyeler, ilgili kurumlar, STK’lar ve vatandaşın el birliği ile kaçak avlanma oldukça azaltılmış ve bu konuda oldukça yol kat edilmiştir.

Bu tarihi günde (15 Nisan 2022) biz de Vangölü Aktivistleri olarak, Van Büyükşehir Belediyemizin desteği, İl Kültür turizm Müdürlüğümüzle ve Erciş Belediyemizin katkısıyla Erciş balık bendinde bir çeşit aktivite ile 15 Nisan’ı daha anlamlı hale getireceğiz. Kurumlarımızın kıymetli desteklerinden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum.

Seneye 15 Nisan’ın tarihi bir gün olarak değerlendirilmesini diliyorum.

Sağlıcakla kalın, hayırlı ramazanlar…

YORUM EKLE
YORUMLAR
VAN GÖLÜ'NÜ KORUMAK İÇİN
VAN GÖLÜ'NÜ KORUMAK İÇİN - 1 ay Önce

DSİ VE BELEDİYELER ŞAMRAN, AKKÖPRÜ, KURUBAŞ VE ŞEHİR İÇİNDEKİ DERE VE KANALLARI KİLOMETRELER BOYUNCA BAŞTAN BAŞA NE ZAMAN TEMİZLEYECEK? SAYIN CUMHURBAŞKANI BERBAT HALDEKİ DERE VE KANALLARI GÖRSE ÜZÜLMEZ VE KIZMAZ MI? VAN GÖLÜNÜ İCRAATLARIMIZLA TEMİZ TUTABİLİRİZ.

VAN BALIĞINI KORUYALIM.
VAN BALIĞINI KORUYALIM. - 1 ay Önce

İmanlı, insaflı, vicdanlı, ahlaklı, namuslu, haysiyetli, bilinçli, duyarlı ve medeni olan hiçbir insan 15 NİSAN-15 TEMMUZ arasında Van Balığını ( Van İnci Kefali) avlamaz, satmaz, tüketmez, almaz ve yemez. Bu tarihlerde Van Balığını yaklaşmayın, koruyun. Van Balığını koruyalım, çoğaltalım. Van'daki her kurum ve her vatandaş bu konuda duyarlı olsun.

Van Gölü sahil ve kıyılarını ıslah ve ihya etmeliyiz.
Van Gölü sahil ve kıyılarını ıslah ve ihya etmeliyiz. - 1 ay Önce

■ EDREMİT BELEDİYESİ : Edremit'ten Havaalanına kadarki bütün sahil, kıyı ve açık alanları sahil bandı, park ve yeşil alan, mesire alanı ve dinlenme alanları olarak düzenlesin istiyoruz. ■ İPEKYOLU BELEDİYESİ : Havaalanından İskeleye kadar bütün sahil, kıyı ve açık alanları temizleyip ıslah etsin, sahil bandı , park, yeşil alan ve rekreasyon alanları olarak düzenlesin istiyoruz. ■ TUŞBA BELEDİYESİ: 15 Temmuz Parkı'ndan Üniversiteye kadarki bütün sahil, kıyı ve açık alanları temizlesin, koku ve kirden arındırsın, park, yeşil ve sahil bandı yapsın istiyoruz. ■ VBB VE İLÇE BELEDİYELERİMİZ : VAN ŞEHRİ, VAN GÖLÜ İLE BULUŞSUN İSTİYORUZ. VANIMIZ VE GÖLÜMÜZ ARASINDAKİ 10 KİLOMETRELİK SAHİL, KIYI VE AÇIK ALANLARIN TAMAMI ARTIK SAHİL ŞERİDİ, PARK, YEŞİL ALAN, SAHİL YOLU, YÜRÜYÜŞ YOLU, BİSİKLET YOLU, BANK VE KAMELYALAR, OTURMA VE DİNLENME ALANLARI, SPOR VE OYUN ALANLARI, SEYİR TERASLARI, ÇİÇEK BAHÇELERİ VE ENFES BİR IŞIKLANDIRMA İLE VANIMIZA KAZANDIRILSIN İSTİYORUZ.

Kuşbakışı görün derim
Kuşbakışı görün derim - 1 ay Önce

Van Kalesinin zirvesinden Van Gölü kıyılarına hiç baktınız mı? Ta Edremit girişinden üniversiteye kadar binlerce dönüm boş alan var. Şehir ve göl arasında kopukluk var. Buralar kirli, bakımsız, çöp, bataklık ve boş alanlar...Sahi Antalya'da, Alanya'da, İzmir'de, Bodrum'da, Marmaris'te olsa buralar böyle mi olurdu? On yıllardan bugüne kadar bu kenti yönetenler de, bütün Vanlılar da, hepimiz de suçluyuz. Oysa buralar kıyı kentlerimiz gibi güzelleştirilmiş olsaydı Van sadece turizmden bile her yıl on milyonlarca, belki yüz milyonlarca liralar kazanırdı. Artık bu dönemde buraların tamamiyle yeşil alan ve sahil bandı olmasını inşAllah görürüz.