banner290

İranlı Turistler Çatak Deresinde rafting heyecanı yaşadı!

Hem doğal güzelliklerin hem de Çatak’a özgü değerlerin bir araya getirildiği, Türkiye’nin raftingdeki yeni rotası olabilecek rafting alanlarının da dahil edildiği festivale Vanlılar büyük ilgi gösterirken şölen yerine dönen alanda katılımcılar da gün boyu süren etkinlik ve eğlence güzel görüntülere sahne olurken, etkinliğe katılan İranlı turistler, Çatak Deresinde rafting yaptı.

İranlı Turistler Çatak Deresinde rafting heyecanı yaşadı!

Kaymakamlık ve belediye tarafından ilçe merkezine yaklaşık 5 kilometre mesafedeki Kanispi Şelalesi'nin bulunduğu bölgede bu yıl 11'incisi düzenlenen festivale vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Yöresel oyunların oynandığı, etkinliklerin düzenlendiği festivalde, İran'dan gelen halk oyunları ekibi de gösteri yaptı. Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, Bahçesaray Belediye Başkanı Meki Arvas ve çok sayıda vatandaş katıldığı festivale gelen İranlı turistler, Çatak Deresi'nde botlarla rafting yaptı. 

'ALLAH DEVLETİMİZE, MİLLETİMİZE ZEVAL VERMESİN'
Kaymakam Mehmet Erdem Akbulut, geleneksel hale getirdikleri festivali, koronavirüs salgının etkisinin azalmasıyla 2 yıl aranın ardından tekrar düzenlemenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. İlçede güzel bir günün yaşandığını dile getiren Akbulut, "Allah'ın gösterdiği güzel günlerde hep böyle, mutlulukla, sevgiyle bir araya geliriz inşallah. Allah devletimize, milletimize zeval vermesin. Festivali düzenleyen belediye başkanımıza, festivalin güvenli şekilde gerçekleşmesini sağlayan emniyet ve jandarmamıza, katılan herkese teşekkür ederim." dedi.

Bu yıl renkli görüntülere sahne olan festivale ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren iki yıl aradan sonra festivalin yeniden yapılmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirirken Belediye Başkanı Abdurrahman Şeylan, “2 yıldır Kanisipi Şelalesinde festivali yapamıyorduk. Geçen sene Kanisi’nin yapımına başladık ve bu sene hazır duruma getirdik. Burada emeği geçen ve bu güzel günde bizi yalnız bırakmayan tüm misafirlerimize çok teşekkür ediyorum." Dedi.

“2 SENE SONRA ÇATAK, TURİZMDE İSTEDİĞİ YERE ULAŞACAKTIR"
Türkiye Rafting Federasyonu Başkanı Fikret Yardımcı da, Çatak'ın marka bir şehir olma yolunda adım adım ilerlediğini söyledi. İlçede çok güzel bir ortamın oluştuğunu belirten Yardımcı, şöyle konuştu: "Cumhurbaşkanımızın organize ettiği Uluslararası Dünya Şampiyonası'nda Çatak'tan sporcularımız da ülkemizi rafting sporunda temsil edecek. İlçeye fitness salonları, turizm alanları ve parkurlarıyla mükemmel bir su sporları eğitim merkezi yapıyoruz. Proje bedeli 50 milyon lira olan tesisi ilçemize kazandırdığımızda gelecek sene Ukrayna, Rusya, İran, Fransa ve İtalya sporcular buraya gelecek. Kahraman güvenlik güçlerimizin yaptığı başarılı operasyonlar sayesinde Çatak'ın sahasını sporla dolduracağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın çok önemsediği sportif turizmin, 600 milyar dolarlık dev bir ekonominin en büyük lokasyonu Çatak olacak. İddia ediyorum, 2 sene sonra Çatak, turizmde istediği yere ulaşacaktır." Dedi.

DEMİRÖREN HABER AJANSI

YORUM EKLE