banner211

ABD: Kürtler birlik olmalı!

ABD: Savaş henüz bitmedi, Kürdler birlik olmalı

ABD: Kürtler birlik olmalı!
ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Brett McGurk, IŞİD’e karşı yürütülen mücadelede Kürdlerin her gün kayıp verdiğini ve birlik olması gerektiğini ifade etti.

ABD’nin IŞİD ile Mücadele Özel Temsilci Yardımcısı Brett McGurk, düzenlediği günlük basın toplantısında bir yıl önce IŞİD’in mali kaynakları hakkında ve Rakka ve Musul’daki bağlantıları hakkında bilgi sahibi değilken şu an bu konuda daha detaylı bilgi edindiklerini ifade etti.

‘Türkiye ile IŞİD arasında 98 kilometre var’

“Gerçekten daha önce böyle bir şey görmedik 100 kadar ülkeden 30 bin üzerinde cihatçı Suriye ve Irak’a akın ediyor” diyen McGurk IŞİD yapılanmasının Türkiye’nin 98 kilometrelik sınırının arkasına ulaştığını belirtti.

“Türk diplomatlarla bu konuda çok sıkı çalışıyoruz” diyen McGurk, “Şu an onları (IŞİD) geri püskürtmeyi başardık, Türkiye ile işbirliğimiz, politik, diplomatik konularda nasıl koordine edeceğimiz konusunda bilgi alışverişi yaparak sürüyor.” ifadelerini kullandı.

McGurk açıklamasında “Mari hattında IŞİD’ karşı kara operasyonları devam ediyor. Türkiye’den de umduğumuz ve beklediğimiz IŞİD’in Türkiye sınırlarına uzanan son alan olan bu kısmı kapatmaları”ifadelerini kullandı.

'Türkiye’ye cihatçı akını var'

McGurk Şengal’de Peşmerge’nin aktivitelerinin devam ettiğini Peşmerge’nin burada Irak’tan bölgeye gelenleri yerleştirdiğini söyledi. McGurk konuya ilişkin “iki hafta önce başlatılan operasyonda Peşmerge Şengal’i geri aldı” dedi.

IŞİD konusunda Türkiye’nin rolünün altını çizen McGurk diğer ülkelerden Türkiye ve Suriye’ye cihatçı akını olduğunu belirterek ‘Türkiye’nin oynadığı rol önemli. Bizim kaynak ülkeler olarak tabir ettiğimiz önce Türkiye’ye oradan Suriye’ye geçen insanların geldiği ülkelere, düşen rol de önemli” dedi.

‘Kürdler her gün kayıp veriyor’

McGurk havadan ve ardından askeri olarak bölgeye bir yıl önce destek verme kararı aldıklarını da belirterek, Kürdlerin IŞİD’i önlemede rollerine değinerek ortak hareket etmeleri gerektiğini söyledi.

McGurk ayrıca, IŞİD ile mücadele konusunda “Kobanê’ye bir yıl önce yardım yapma kararı aldık”diyerek bölgede IŞİD’e karşı yürütülen mücadelede Kürdlerin birlik olması gerektiğini de ifade etti.

McGurk, "Savaş henüz bitmedi. Kürdler her gün kayıp veriyor ve biz onları bu tehlikeye karşı birleşmeleri konusunda cesaretlendiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2015, 23:16
YORUM EKLE

banner246