banner278

Gazze'ye ambargo kalktı sevkiyat başladı

İsrail'in dilediği özrün ardından Gazze'ye uygulanan ambargo kalktı.

Gazze'ye ambargo kalktı sevkiyat başladı

İsrail Dışişleri Bakanlığı,İsrail'in Türkiye'den özür dilemesinin ardından, ihtiyaç duyulanmalzemelerin Gazze'ye girişine izin verilmeye başlandığını söyledi. İsrailBaşbakanı Binyamin Netanyahu'nun cuma günü Başbakan Erdoğan'ı arayarak,Mavi Marmara saldırısı için özür dilemesinin ardında Gazze'ye uygulananambargo kalktı.

''AMBARGO SİYASETİ DEĞİŞTİ''

Gazze üzerinde 'basit' bir ambargo olduğunu iddiaeden İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emira Oron, yaptığıaçıklamada, İsrail'in Gazze'ye yönelik izlediği ambargo siyasetinideğiştirdiğini ve ihtiyaç duyulan malzemelerin Gazze'ye girişine izinvermeye başladığını ifade etti. İsraiili yetkili, Başbakan Recep TayyipErdoğan ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasında geçenkonuşmanın ayrıntıları hakkında bir bilgisi olmadığını belirterek,ikilinin söz konusu telefon görüşmesinde Gazze'ye yönelik ambargonunkalkması yönünde karar aldığını vurguladı.

''HER İKİ TARAFIN DA TAVİZ VERMESİ GEREK''

Oron İsrail'in Türkiye'den özür dilemesi konusunda 'Önemli ve olumlu bir adım olmakla beraber, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için yeterli değil. Mavi Marmara olayının ardından asgari düzeye indirilen diplomatik ilişkilerin düzeltilmesi ve diğer konularda uzlaşma sağlanması için her iki tarafın bir takım tavizler vermesi ayrıca Suriye krizi başta olmak üzere bölgedeki sorunların çözümü konusunda daha fazla adımlar atılması gerekiyor' dedi.

NETANYAHU TELEFONLA ÖZÜR DİLEMİŞTİ

İsrail BaşbakanıBinyamin Netanyahu'nun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı telefongörüşmesinde Mavi Marmara baskını sebebiyle Türk halkından özürdilediği, tazminat ödemeyi ve Gazze dahil Filistin topraklarına sivilhalkın kullanacağı malların girişine ilişkin kısıtlamaları kaldırmayıkabul ettiği açıklanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2013, 18:02
YORUM EKLE