banner211

Papa: Kürdistan'a gitmeye hazırım

Papa Franciscus, IŞİD saldırıları kınadığı açıklamasında, "Kürdistan'a gitmek için hazırım. Ama bu, bu zamanda yapılacak en iyi şey değil" ifadesini kullandı.

Papa: Kürdistan'a gitmeye hazırım

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus, Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün saldırdığı, pek çok Hristiyan ile etnik azınlıkların da barındığı Federal Kürdistan'a gitmek için hazır olduğunu söyledi.

Papa olarak seçildiği Mart 2013'ten bu yana üçüncü Apostolik ziyaretini 6. Asya Gençlik Günleri dolayısıyla Güney Kore'ye gerçekleştiren ve burada barış ve birlik çağrısı yapan Papa Franciscus, 5 günlük ziyaretinin ardından Roma'ya dönerken uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu. Irak'ta devam eden IŞİD saldırıları ve siviller için yaşanan zor durum başta olmak üzere dünya genelindeki çatışmalara değinen Katoliklerin ruhani lideri, savaşın vahşetini kınarken, zulmün korkunç seviyelere ulaştığını ve bunun kurbanlarının da genellikle kadın ve çocuklar olduğunu kaydetti.

Papa, işkencenin neredeyse sıradan hale geldiğini, yerkürede üçüncü dünya savaşı yaşandığını belirterek, "Biz üçüncü dünya savaşındayız ama parça parça" ifadesini kullandı. IŞİD saldırılarından olumsuz etkilenen Federal Kürdistan'a hafta içinde Kardinal Fernando Filoni'yi gönderen Papa, "Kürdistan'a gitmek için hazırım. Ama bu, bu zamanda yapılacak en iyi şey değil" diye konuştu. Hristiyan ve etnik azınlıkları hedef alan ve "haksız saldırgan" olarak nitelediği IŞİD'e yönelik süren ABD bombardımanı için de ruhani lider,haksız saldırganı durdurmanın caiz olduğunu ama bunun bombalamak ya da savaş yapmak anlamına gelmediğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2014, 00:32
YORUM EKLE