banner211

Putin: Teröre finansman sağlayanlar var

Rusya Devlet Başkanı Putin, G-20 Zirvesi'nde Rus gazetecilerle bir araya gelerek önemli açıklamalarda bulundu.

Putin: Teröre finansman sağlayanlar var

G-20 Zirvesi'nde Rus gazetecilerle bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, zirvedeki diğer liderlere, ‘terörist'lerin finansal destek aldığı kanallarla ilgili bildiklerini aktardığını söyledi. “Aralarında G-20 ülkelerinin de olduğu 40 ülkeden teröristlere finansman sağlandığı” iddiasında bulunan Putin, Antalya'daki toplantılarda bu konunun da görüşüldüğünü belirtti.Rus lider, zirvede ayrıca yasadışı petrol ticaretini engellemenin yollarının da ele alındığını; yasadışı petrol ticaretini belgeleyen uydu görüntülerini liderlerle paylaştığını söyledi.

 

''ÇABALARIMIZI BİRLEŞTİRMELİYİZ''

Suriye'de reformdan önce IŞİD'in ortadan kaldırılması gerektiğini söyleyen Putin,"Öncelikle terör ve terörist örgütlerle mücadele için çabalarımızı birleştirmeliyiz ve siyasi reform konusunda bu temelde anlaşmalıyız" dedi. Putin, Suriye'de kimin ‘terörist' kimin ‘muhalif' olduğunun öncelikle ayırt edilmesi gerektiğini söyledi. “Rusya, Suriyeli muhalifleri IŞİD ile savaşlarında desteklemeye hazırdır. Suriyeli muhaliflerin bir kısmı, Rusya'nın desteğiyle IŞİD'e karşı aktif askeri mücadeleye başlamanın mümkün olduğuna inanıyor. Onlara hava desteği vermeye hazırız” dedi. Bu konuda ABD, Avrupa ülkeleri, Suudi Arabistan, Türkiye ve İran'ın desteğine ihtiyaç olduğunu söyledi.

 

''TERÖR SALDIRILARINI ÖNLEMEK İÇİN...''

Rus lider, eylülde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, terörizme karşı uluslararası koalisyon oluşturulması çağrısında bulunduğunu hatırlattı. "Burada zor olan bir şey yok. Terör saldırılarını önlemek ve küresel ölçekte terörizmle mücadele etmek için somut bir çalışma oluşturmak gerekiyor" dedi. Putin, ABD'ye IŞİD'le mücadelede ortak hareket etme önerisinde bulunduklarını ve bu teklifin reddedildiğini ifade etti: "Biz bu işbirliğine hep açıktık. İşbirliğinin hem siyasi boyutta, hem de birbirleriyle etkin şekilde çalışması, bilgi alışverişinde bulunması, yardımlaşması ve tehlikeler konusunda birbirlerini uyarmasının gereken istihbarat servisleri arasında tesis edilebileceğini varsayıyoruz."

 

PUTİN'DEN TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR

Vladimir Putin, G20 zirvesinin oldukça profesyonel bir şekilde düzenlenmiş olduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve tüm Türk meslektaşlarımıza teşekkür ederim. Çalışmak ve bir araya gelmemizin nedeni olan konuları tartışmak için çok iyi, güvenilir, açık bir ortam oluşturdular. Türk halkına, çalışmamıza misafirperver şekilde yaklaştıkları ve her adımda sağladıkları yardım için teşekkür ediyorum"dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2015, 21:25
YORUM EKLE