banner290

İmzalar atıldı! Edremit Belediyesi kendi elektriğini üretecek!

Van’ın Edremit Belediyesince yenilenebilir kaynaklarla elektrik üretmek amacıyla başlatılan Güneş Enerji Santrali Projesi’ hayata geçiriliyor. 

İmzalar atıldı! Edremit Belediyesi kendi elektriğini üretecek!

Edremit Belediye Başkanı İsmail Say’ın projeleri arasında yer alan Güneş Enerji Santrali (GES) için geri sayım başladı. Edremit’in daha sağlıklı ve yaşanabilir bir kent olması için yatırımlarını aralıksız sürdüren Edremit Belediyesi, yenilenebilir enerji kaynakları alanındaki çalışmalarına güneş enerjisini de ekliyor. Eskicami Mahallesi’nde 2.5 mw gücünde güneş enerji santrali kurma izinlerini alan Edremit Belediyesi kendi enerjisini üretecek. 90 dönümlük arazinin 39 dönümü üzerine yaklaşık 6000 adet panel kurulacak. 2021 yılının Eylül ayında resmi süreçleri başlatılan projenin dün ise VEDAŞ’ta düzenlenen protokol ile imzaları atıldı. 

Başkan Say: İhtiyaçlarının 8 katı bir enerji üretilecek

İmza sonrası Güneş Enerji Santrali (GES) ile ilgili müjdeyi duyuran Başkan İsmail Say, santralin kurulum çalışmalarına kısa sürede başlayarak faaliyete geçirmek istediklerini belirtti. Edremit Belediyesi’ne gelir getirici çalışmalar yaptıklarını ifade eden Başkan Say, ihtiyaçlarının 8 katı bir enerjinin üretileceğini kaydetti. Ciddi bir tasarrufun elde edileceğini vurgulayan Başkan Say, yıllık ortalama 13 bin 370 ağacın karbondioksit emilimine denk gelen, 3 milyon 110 bin 280 kilogram karbondioksit salımının da önlenmiş olacağını söyledi. Projenin Van’a ve Edremit’e hayırlı olmasını dileyen Başkan Say, vakit kaybetmeden kurulum çalışmalarının da start alacağını sözlerine ekledi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tebrikler...
Tebrikler... - 2 ay Önce

Çevre dostu olan, tasarruf sağlayan bu projeler daha da artsın. Bu arada Edremit- Havaaalanı arasına sahil bandı, yeşil kuşak yapılmasını da bekliyoruz.

VAN GÖLÜ VE ÇEVRESİ İÇİN NELER YAPILMALI
VAN GÖLÜ VE ÇEVRESİ İÇİN NELER YAPILMALI - 2 ay Önce

●Van Gölü çevresindeki il, ilçe ve beldelerin yerleşim yerleri kıyısına yakın yerlerinde onlarca araçla 365 gün yoğun bir dip temizliği yapılmalıdır. ●Van Gölü çevresindeki il, ilçe, belde ve mahallelerden geçen irili ufaklı bütün derelerde, kanallarda ve arklarda aylar sürecek titiz, detaylı ve kapsamlı temizlik seferberliği acilen başlatılmalıdır.● Fabrika, işletme, tesis, resmi ve özel kurumlar ile hanelerin çöp, katı atık ve kirli atık sularının göle karışmaması için önlem alınmalıdır.● Bu il, ilçe ve beldelerin sahil ve kıyılarının , açık alan ve kumsallarının acilen bahar- yaz aylarında temizlenmeli ve ıslah edilmelidir. ●Bu il, ilçe ve beldelerin hepsinin kıyı ve sahillerinde sahil bandı, yeşil kuşak, rekreasyon alanları, sahil yolu, yürüyüş yolu, bisiklet yolu, seyir terası, oyun ve spor alanları, piknik ve mesire alanları, dinlenme ve yüzme alanları oluşturulmalıdır. ● Bu il, ilçe ve beldelerde yukarıdaki çalışmaların projelendirilmesi ve sorumlu birimler oluşturulmalıdır.● Van Gölü'nün bu yörelere maddi ve manevi zenginlik, sosyal bir değer ve huzur katacak şekilde her türlü proje, yatırım, hizmet ve çalışma ile ayağa kaldırılmalıdır. ● Belediyeler, DSİ, DAKA, DAP İdaresi, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Mudürlüğü gibi diğer pek çok paydaşın, gönüllülerin, STK'ların buna yönelik gayret ve çalışmalarla sahaya çıkmalıdır.


(NOT: VAN'DAKİ YAZILI VE GÖRSEL MEDYA, İNTERNET MEDYASI, KÖŞE YAZARLARI, STK'LAR, ÇEVRECİLER, DOĞA DERNEKLERİ, GÖNÜLLÜLER, SOSYAL MEDYA KULLANICILARI VE BÜTÜN VATANDAŞLAR YUKARIDAKİ MADDELERİ GÜNDEMLEŞTİRİP KURUMLAR VE VATANDAŞLAR NEZDİNDE BİR İLGİ VE DUYARLILIK MEYDANA GETİRİRSE İYİ OLACAKTIR.)