MEB yaz tatili ne zaman bitecek? 2022-2023 okulların açılma tarihi belli oldu!

2022-2023 okulların açılma tarihi belli oldu! Haziran ayında okulların kapanmasıyla milyonlarca öğrenci için tatil yolu gözüktü. Tatilin keyfini çıkartan İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri yaz tatilinin bitmesine kaç gün kaldığını merak ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı 2022-2023 eğitim öğretim yılında uygulanacak takvimi il, ilçe ve okullara iletti. Peki okullar ne zaman açılacak, yaz tatili ne zaman bitecek? İşte MEB okulların açılma tarihi... ileler ve öğrenciler, tatil planlaması yaparken yeni dönemde okulların ne zaman açılacağını merak ediyor. Uzun bir sürenin ardından geçtiğimiz yıl kesintisiz yüz yüze eğitim alan öğrenciler, yoğun bir dönemi geride bıraktı. Yorucu temponun yorgunluğunu yaz tatili ile üzerlerinden atan öğrenciler okulların açılma tarihini araştırıyor. Milli Eğitim Bakanlığı 2022-2023 eğitim öğretim yılında okullarda iki ara tatil, bir yarıyıl tatili ve dönemin bitişinin ardından 90 günlük yaz tatili uygulayacak. Bunun dışında resmi ve dini bayramlarda ise devlet kurumları ile beraber okullar ve üniversiteler de kapalı olacak. Peki okullar ne zaman açılacak? İşte MEB'in İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderdiği o takvimin detayları.. 

MEB yaz tatili ne zaman bitecek? 2022-2023 okulların açılma tarihi belli oldu!

MEB yaz tatili ne zaman bitecek?

Yaz Tatili Ne Zaman Bitecek? Geçtiğimiz dönem 17 Haziran tarihinde okullarda ders zili son kez çaldı. 18 milyon İlkokul, ortaokul ve lise öğrencisi için 90 günlük yaz tatili başladı. Milli Eğitim Bakanlığının yeni eğitim dönemi için yayınladığı takvime göre okullar 12 Eylül tarihinde açılacak. Dolayısıyla okulların açılması ve yaz tatilin bitmesine bir aydan daha kısa bir zaman kaldı. 2022-2023 Eğitim Yılında Okullarda Uygulanacak Takvim Türkiye'nin 81 ilinde 2022-2023 eğitim öğretim yılı 12 Eylül Pazar günü başlayacak. Ancak okul öncesi eğitim kurumlarını bitirerek İlkokul 1. sınıfa yeni geçen öğrencilerin uyum problemlerini erkenden aşması için okula 5-9 Eylül tarihleri arasında gidecek. Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilerin dönem aralarında dinlenebilmeleri için yaklaşık 4 yıldır ara tatil uyguluyor. Bu kapsamda 2022-2023 eğitim öğretim yılının birinci döneminde ilk ara tatil 14-18 Kasım tarihleri arasında ara tatil yapacak. Hafta sonu dahil olmak üzere ara tatil toplam 9 gün sürecek. Birinci dönem 20 Ocak cuma günü sona erecek ve 15 gün sürecek yarıyıl tatili uygulanacak. 2022-2023 eğitim öğretim yılı ise 16 Haziran'da sona bitecek.

İkinci Dönem Ara Tatili Birleştirilecek!

Dini ve resmi bayramlarda devlet kurumları ile birlikte okullar ve üniversitelerde kapalı oluyor. 2022-2023 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde uygulanacak ara tatil Ramazan bayramı tatili ile birleştirilecek. Ramazan Bayramı 21 Nisan cuma günü başlayacak ve 23 Nisan Pazar günü sona erecek. Bu kapsamda öğrenciler ara tatil ve ramazan tatilinin aynı tarihlere denk gelmesi nedeniyle hafta sonu dahil olmak üzere toplam 9 gün tatil yapacak.

Milli Eğitim Bakanı Özer Açıkladı!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, geçtiğimiz günlerde katıldığı televizyon programında öğretmen seminerlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Seminerlerin yüz yüze olacağı bilgisini paylaşan Bakan Özer 1-2 Eylül mesleki çalışmaların iptal olduğunu, bunun yerine öğretmenlerin 5 Eylül'de okulda olacak şekilde mesleki seminerleri düzenleyeceklerini söyledi. 1-2 Eylül'de idari izinli olan öğretmenler 1-9 Eylül arasında isteğe bağlı olarak Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) üzerinden seminerlere katılacak.

2022-2023 Resmi ve Dini Tatil Günleri

2022-2023 yılı takvimine göre resmi ve dini günlerin hangi tarihlere denk geldiği belli oldu. Resmi tatillerde banka, devlet kurumları, okullar ve üniversiteler kapalı olacak. Bu yıl birçok resmi tatil günü hafta sonuna denk gelecek; Resmi tatil günleri 1 Ocak yılbaşı tatili (hafta sonu) 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (hafta sonu) 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü ( pazartesi) 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı (cuma) 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü (hafta sonu) 30 Ağustos Zafer Bayramı (salı) 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı (hafta sonu)

Dini Günler

Ramazan Bayramı 21-23 Nisan (3 gün tatil) Kurban Bayramı 28 Haziran- 1 Temmuz ( 4 gün tatil)

HABER7

YORUM EKLE