banner278

MEB yeni yol haritası hazırladı!

Türkiye eğitim sistemini toparlamak adına çalışmalara başladı. Okullarda öğretmen kaynaklı oluşan farklı gidermek için yeni yol haritası hazırlandı.

MEB yeni yol haritası hazırladı!

Türkiye eğitim sistemini toparlamak adına çalışmalara başladı. Okullarda öğretmen kaynaklı oluşan farklı gidermek için yeni yol haritası hazırlandı. Tutulan istatistikler doğrultusunda eski öğretmenlerin yeni öğretmenlere kıyasla öğrencilere sınavda daha çok puan getirdiği belirlendi. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı, 20 yıllık öğretmenlerin yeni öğretmene göre bir öğrenciye sınavda fazladan 60-70 puan kazandırdığını tespit etti. Bunun için yeni öğretmenlere deneyim kazandırılacak. Millî Eğitim Bakanlığı (MEB),Fen, Anadolu ve Sosyal Bilimler Liselerinin başarı oranlarının yüksek, Mesleki ve Teknik, Çok Programlı Anadolu Liselerinde ise düşük olduğunu tespit etti. Bunun ardından MEB, ‘eğitimde fırsat eşitliği’ sağlamak için önümüzdeki döneme yönelik bir yol haritası hazırladı. Liseler arası oluşan başarı farkının giderilmesi için 4 ayrı proje tasarlandı. Temel eğitimde 10 bin okul, İstanbul’da 750 yeni anaokulu, kütüphanesi ve spor tesisi olmayan okulların kalmaması için de düğmeye basıldı.

FİNLANDİYA'DA ESKİ-YENİ ÖĞRETMENLE ARASINDAKİ FARK 2 PUAN

Türkiye eğitim sorununu çözmeyim planlıyor. Bu kapsamda tutulan istatistikler doğrultusunda hareket ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı tutulan bu istatistikleri Finlandiye ile kıyaslıyor. İstatistikler doğrultusunda okullarda 20 yılın üzerinde deneyimi olan öğretmen ile 5 yılın altında deneyimi olan öğretmenlerin öğrenciye etkisi anlamındaki farkının 60-70 puanlık olduğu belirtildi. Bu farkın, dünyada en iyi eğitim sistemine sahip Finlandiya’da 2 puan olduğu aktarıldı. Bakanlık, bu puan farkını düşürmek için deneyimsiz öğretmenlere mesleki gelişim eğitimi vererek, sisteme hızla dâhil olmasını sağlayacak.

HABER365

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2021, 10:43
YORUM EKLE