banner290

ÖSYM'den 'YKS' sınavına seçim ayarı! YKS sınav takvimi geri çekildi

Son dakika haberine göre 2023 seçimlerinin 18 Haziran'da gerçekleştirilmesi beklenirken, ÖSYM'nin YKS sınavının 17-18 Haziran'da yapılacağına ilişkin düzenlemesi geri çekildi.

ÖSYM'den 'YKS' sınavına seçim ayarı! YKS sınav takvimi geri çekildi

Son Dakika haberi: Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) dün 2023 yılı sınav takvimini açıklamış, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) 17-18 Haziran'da yapılacağı bildirilmişti. Üniversite sınavı ile 2023 genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin aynı güne denk gelme ihtimali üzerine bu karar oldukça tartışıldı.

KARAR GERİ ALINDI

ÖSYM, sınav takvimiyle ilgili yeni bir karar aldı. ÖSYM, sınav ve seçim tarihinin denk gelmemesi için yeni bir değerlendirme yapma kararı aldı. YKS sınav takvimi, bu nedenle geri çekildi. Üniversite sınavı tarihinin değişip değişmeyeceği, o çalışmanın ardından netleşecek. Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavının haziran ayının ilk haftası yapılması planlanıyor. Kurban Bayramı ise 29 Haziran'a denk geliyor.

ERKEN SEÇİM OLURSA...

Kulislere yansıyan bilgilere göre, üniversite sınav tarihinin değiştirilmemesi durumunda, seçimler 1 ay öne alınabilir. Bu durumda Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri'nin 14 Mayıs'ta yapılması en güçlü seçenek olarak belirtiliyor.

NTV

YORUM EKLE