banner211

‘Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi’ açılıyor

Van’da, Ayhan Şahenk Vakfı tarafından yapılan Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi'nin temeli törenle atıldı.

‘Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi’ açılıyor

Edremit ilçesinde yapılan temel atma törenine Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Van Milletvekili Gülşen Orhan, Van Valisi Aydın Nezih Doğan, Ayhan Şahenk Vakfı Genel Başkanı Zafer Nuri Eraslan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Şinasi Erol ve Milli Eğitim Müdürü Mucip Kına katıldı. 2014 yılının Ağustos ayında tamamlanması planlanan 6 bin 680 metrekare kapalı alana sahip 30 derslikli eğitim merkezinin temel atma töreninin açılış konuşmasını Ayhan Şahenk Vakfı Genel Başkanı Zafer Nuri Eraslan yaptı. Türkiye'de 125 bin otistik çocuk olduğunu belirten Eraslan, bu çocuklardan sadece 2 bin 114'üne eğitim verilebildiğini söyledi. Eraslan, "Otistik çocuklara eğitim veren Türkiye'de şu anda 23 merkez var. Buradaki eğitim merkezinin önemi, çocukların eğitime başlamasıyla daha iyi anlaşılacak. Bu okullarda eğitim gören çocuklar, topluma katılacak ve toplumla birlikte yaşamaya başlayacak" dedi. Törende bulunan AK Parti Van Milletvekili Gülşen Orhan ise, Türkiye'de çok şeylerin değiştiğinin altını çizerek, Van'da yapılacak olan merkezin hayırlara vesile olması dileklerinde bulundu.

 

"DAHA FAZLA ÖZEL EĞİTİM KURUMUNA İHTİYAÇ VAR"

 

Van Valisi Aydın Nezih Doğan da, Van'da şu anda tespit edilen otistik çocuk sayısının 50 olduğunu belirterek, ilde daha fazla otistik çocuk olduğunu söyledi. Doğan, "Van’da şu anda sadece 3 tane özel okul bulunuyor. Bu yetersizdir. Böyle özel eğitim veren okullara daha fazla ihtiyaç vardır. Geçmişe göre bu tür çocukların topluma kazandırılması için farklı politikalar uygulandı. Bu yönde yapılan çalışmalara sivil toplum kuruluşları da destek verdi. Umuyoruz ki, Ayhan Şahenk Vakfı'nın yaptırdığı bu eğitim kurumunun dışında diğer gruplar da böyle yatırımlar yapar. Çünkü bu tür özel eğitim merkezleri açan insanlar daha mutlu oluyor" şeklinde konuştu.

 

Konuşmaların ardından AK Parti Van Milletvekili Gülşen Orhan, Van Valisi Aydın Nezih Doğan ve eşi Hatice Doğan, Ayhan Şahenk Vakfı Genel Başkanı Zafer Nuri Eraslan ve Milli Eğitim Müdürü Mucip Kına ilk harcı dökmek için butona bastı. Tören, verilen ikramla son buldu. 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2013, 14:31
YORUM EKLE