Van YYÜ, Araştırma Alanında ilk 10’a girdi!

Birçok alanda sıra atlayan üniversitemiz yine gururlandırdı.

Van YYÜ, Araştırma Alanında ilk 10’a girdi!

ŞEHRİVAN HABER - Son dönemlerde ulusal ve uluslararası sıralamalar, çalışmalar ve derecelendirmelerde önemli başarılar elde eden Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, önemli alanlardan birisinde daha büyük bir başarı elde etti. Geçtiğimiz günlerde dünya sıralaması listesine girerek uluslararası anlamda adından söz ettiren Van YYÜ, bu kez de araştırma alanında 9’uncu sıraya yerleşti.

‘Bilimin ışığında, bir Dünya Üniversitesi’ sloganıyla yükselişini sürdüren Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi başarılarını ardı ardına duyuruyor. Ulusal ve uluslararası sıralamalarında adından söz ettirmeye başlayan üniversite son olarak THE World Ranking’de Türkiye Üniversiteleri Arasında Araştırma Alanında 9. Sırada yer aldı.

TÜRKİYE'DEKİ 61 ÜNİVERSİTE ARASINDA VAN YYÜ 9'UNCU

Van YYÜ, dünya genelinde kurumların beş alandaki performansını çeşitli ölçütlere göre değerlendiren ve bu alandaki en önemli derecelendirme kuruluşları arasında olan Times Higher Education (THE) World University Rankings (WUR) 2023 sıralamasında yer almayı başardı. Dünya genelinde 2500’den fazla üniversitenin sıralamaya girmek için başvurduğu THE WUR 2023’te, 1799 üniversite “Öğretim” (Teaching), “Araştırma” (Research), Atıflar (Citations), Endüstri Geliri (Industry Income) ve Uluslararası Görünüm (International Outlook) alanlarında derecelendirildi. Üniversitemiz, ilk kez yaptığı başvurusunda 1501-1799 bandında derecelendirilerek Dünya’nın en iyi üniversiteleri arasına girmesiyle büyük bir başarıya daha imza attı.

VAN YYÜ ARAŞTIRMA ALANINDA FARK YARATIYOR

Kısa bir süre önce dünyanın saygın derecelendirme kuruluşlarının (SCImago Instution Rankings (SIR), Centre for Science and Technology Studies (CWTS) – Leiden Ranking, THE Impact Ranking 2022) sıralama listelerinde yerini alan Van YYÜ, THE WUR 2023’te ise “Endüstri Geliri” alanında 262., “Araştırma” alanında 635., “Öğretim” alanında 1428., “Atıflar” alanında 1664. ve “Uluslararası Görünüm” alanında 1708. oldu. THE WUR 2023’e göre Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Türkiye’den sıralamaya giren 61 üniversite arasından 38. sırada yer aldı. Üniversitemiz, Türkiye üniversiteleri arasında “Araştırma” alanında 9., “Endüstri Geliri” alanında 13., “Öğretim” alanında 34., “Uluslararası Görünüm” alanında 55. ve “Atıflar” alanında 60. sırada derecelendirildi.

ŞEVLİ: BİR DÜNYA ÜNİVERSİTESİ SLOGANIYLA İLERLEMEYE DEVAM EDİYORUZ

Kazanılan başarı sonrası Van adına bir büyük gurur daha yaşanırken, konuyla ilgili açıklama yapan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, “Özgün, yenilikçi ve dinamik eitim /öğretim, araştırma faaliyetleriyle bilim dünyasına katkıda bulunmak amacıyla bilimsel üretkenliği hedefleyen üniversitemiz üçüncü nesil bir dünya üniversitesi olma yolunda hızla ilerlemektedir.” Dedi. Şevli ayrıca “Üniversitemizin kuruluşunun 40. yılında, Van YYÜ’nün dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almasına, kalite standartlarımızın istikrarlı şekilde yükselmesine katkı sunan ve özveriyle çalışan akademisyenlerimize, Van YYÜ ailemize teşekkür ediyorum. ‘Bilimin ışığında, bir Dünya Üniversitesi’ sloganımızla ilerlemeye devam ediyoruz.” Dedi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2022, 11:28
YORUM EKLE