Yılda 5 ton altın çıkarılacak! Açılışını Putin yaptı

Kırgızistan'da yılda 5 ton altın çıkarılması planlanan tesisin açılışı Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından yapıldı.

Yılda 5 ton altın çıkarılacak! Açılışını Putin yaptı

Kırgızistan'ın kuzeyindeki Talas Bölgesi'nde bulunan Jeruy Altın Madeni'nde, Rus sermayeli Altın Alyans Şirketinin BTB Bankası'nın desteğiyle çalıştıracağı ve yılda 5 ton altın madeni çıkaracağı tesis açıldı.

AA'nın aktardığı habere göre, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, açılış törenine katıldı.

Caparv, buradaki konuşmasında, şunları dedi:

"Jeruy Altın Madeni Projesi'nin başarılı şekilde uygulanmasının, ülkenin yatırım potansiyelinin gelişmesine güçlü bir ivme kazandıracağından eminim."

1000 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Kırgızistan'ın uzun zamandan beri beklediği projenin açılışını yapmaktan duyduğu memnuniyetini dile getiren Caparov, törene çevrim içi katılan Putin'i selamlayarak teşekkürlerini iletti. Tesisin ortak açılışının, Kırgızistan ile Rusya arasındaki yakın ortaklığa ve dinamik olarak gelişen ilişkilere işaret ettiğini belirten Caparov, "Rusya'nın katılımıyla hayata geçirilen bu yatırım projesi, Talas bölgesinin ve tüm Kırgızistan'ın sürdürülebilir kalkınmasına önemli katkı sağlayacak." diye konuştu Caparov, 1000 kişinin istihdam edileceği Jeruy Altın Madeni'ni işletecek Rus sermayeli Altın Alyans Şirketin yöneticilerini tebrik ederek onlara teşekkürlerini iletti.

Söz konusu projenin ülke için stratejik anlam taşıdığını vurgulayan Caparov, yatırımcıların yerel halkla diyalog içinde olmalarının ve çevresel yönetmeliklere uyulmasının önemine değindi.

600 MİLYON DOLAR YATIRIM YAPILACAK

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de yaptığı konuşmada, Talas bölgesindeki Jeruy Altın Madeni'nin işletilmesinin hem Talas bölgesinin kalkınması hem de Kırgızistan için önemini vurguladı. Madenin işletilmesinin, Rusya ile Kırgızistan arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesi açısından önem arz ettiğini kaydeden Putin, şu ifadeleri kullandı:

"Talas'taki maden tesisinde tüm norm ve standartlara uygun, en ileri teknoloji ve ekipmanlar kullanılacak. Jeruy Altın Madeni'ne 600 milyon dolar yatırım yapılacak ve bir yılda 5 ton altın çıkarılacak. Şirket, altın madenin işletme lisansı için de 100 milyon dolar Kırgızistan bütçesine ödedi." Putin, Sovyet jeologların 1968'de yaklaşık 90 ton altın ve 25 ton gümüşün bulunduğu Jeruy Altın Madeni'ni ortaya çıkardığını kaydetti.

 İKİNCİ SIRADA YER ALIYOR

Jeruy Altın Madeni, yine ülkenin kuzeyinde Issık Göl Bölgesi'nde bulunan ve Kanadalıların işletmeye devam ettiği Kumtor Altın Madeni'nden sonra kapasitesiyle ikinci sırada yer alıyor. Kanadalılar, 4 bin 100 kişinin çalıştığı Kumtor Altın Madeni'nde yılda yaklaşık 18 ton altın çıkarıyor.

yeniakit

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2021, 11:26
YORUM EKLE