banner290

3600 ek göstergede kim ne kadar alacak!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son noktayı koyduğu ve yasalaşması için Meclis'e gönderilen 3600 ek gösterge tüm memurları kapsayacak şekilde planlandı. Şimdi gözler alınacak maaşların miktarlarına çevrildi.

3600 ek göstergede kim ne kadar alacak!

Ek gösterge 5 milyon 300 bin memur ve emeklisini kapsayacak şekildi yapılandırıldı. Düzenlemenin maaşlara nasıl bir katkı sağlayacağı ise merak sorusu. Çalışan ve emeklilerin aylıkları ne kadar artacağı meslek gruplarına göre yaşanacak artışlar bir tablo ile belirlendi. Düzenleme yeni yılda yürürlüğe girecek.

EK GÖSTERGE KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

1994 yılından bu yana meslek gruplarının ek gösterge artışına yönelik sınırlı düzenlemeler yapılmıştı. Öğretmen, polis, sağlık çalışanları ve din görevlileri olmak üzere dört meslek grubunda görev yapan 3000 ek göstergeli memurların, ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi sözü verilmişti. Ancak kapsam tüm memurları içerecek şekilde genişletildi.

UYGULAMA 5,3 MİLYON KİŞİYE YANSIYACAK

Düzenleme yeni yılda yürürlüğe girecek.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından sistemdeki sorunların giderilmesi ile adalet duygusunun pekiştirilmesi amacıyla hazırlanan 3600 ek gösterge düzenlemesinde, kapsam genişletilerek 5,3 milyon kamu personelinin ek gösterge düzenlemesinden faydalanması sağlandı.

2008 YILI ÖNCESİ GÖREVE BAŞLAYAN MEMUR FARKI

Ek gösterge 2008 yılı öncesi göreve başlayan memurların emekli ikramiyesi ile emekli aylıklarını, 2008 sonrası göreve başlayanların ise sadece emekli ikramiyelerini esaslı olarak etkileyecek.

Yapılan düzenlemeyle birlikte birinci dereceye gelmiş olmak kaydıyla; tüm öğretmenlerin, 2 yıl ve üzeri yükseköğrenim mezunu polislerin, alan sınırlaması olmaksızın 4 yıllık yükseköğrenim mezunu sağlık çalışanları ile din görevlilerinin ek göstergeleri 3600’e yükseltilecek.

TÜM MEMURLARA İLAVE 600 PUAN VERİLECEK

Bu meslek gruplarının yanı sıra avukat, il müdürü, ilçe müftüsü, bekçi, uzman erbaş/jandarma, matematikçi, istatistikçi gibi 3000 ek göstergeli tüm kamu görevlilerinin ve yüksek yargıdaki müdürlerin de ek göstergeleri 3600’e çıkarılacak.

Daha önce ek göstergeden yararlanmayan yardımcı hizmetler sınıfı da ek göstergeden faydalandırılarak tüm memurlara ilave 600 puan verilecek.

HİYERARŞİNİN BOZULMAMASI AMAÇLANDI

Kamudaki fonksiyonel hiyerarşinin bozulmamasını temin etmek amacıyla genel müdür yardımcılarının ek göstergeleri 3600’den 4400’e; il müdür yardımcısı, şube müdürü ve ilçe müdürü gibi yöneticilerinin ek göstergeleri de 2200’den 3000’e çıkarılacak.

MEMURLARIN EMEKLİ AYLIKLARI İLE İKRAMİYELERİ ARTACAK

Kamu bürokrasisindeki hiyerarşi ve adalet gözetilerek, ek gösterge sisteminde yeni bir dönem başlayacak ve kamu görevlilerinin emekli aylıkları ile ikramiyeleri esaslı bir şekilde artacak.

EMEKLİ İKRAMİYELERİNDE 40-50 BİN LİRA ARTIŞ GELECEK

Düzenleme kapsamında ek göstergesi 3600’e çıkan ve 30 yıllık hizmeti olan bir memurun; emekli aylığında 1.234 lira ile 1.391 lira, emekli ikramiyesinde ise 44 bin 500 lira ile 50 bin 150 lira arasında bir artış olacak.

Birinci dereceye gelmiş 3000 ek göstergeli öğretmenin, sağlık çalışanının ve din görevlisinin emekli aylığı 5 bin 627 liradan 6 bin 861 liraya çıkacak, emekli ikramiyesi ise 202 bin 909 liradan 247 bin 408  liraya çıkacak.

EMEKLİ AYLIKLARINDA VE İKRAMİYELERİNDE YÜZDE 22 ARTIŞ

Böylece söz konusu kamu görevlilerinin emekli aylıklarında ve ikramiyelerinde yüzde 22 oranında artış sağlanacak.

Polisler de yüzde 22’lik artıştan yararlanacak ve emekli aylıkları 5 bin 727 liradan 6 bin 961 liraya, emekli ikramiyeleri ise 202 bin 909liradan 247 bin 408 liraya yükselecek. 2200 ek göstergeli 4 yıllık yükseköğrenim mezunu hemşire ve din görevlileri ise yüzde 25’lik bir artışla emekli aylıklarında 1.391 lira ve ikramiyelerinde 50 bin 150 lira ilave ödeme alacak.

EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİ KİME NASIL YANSIYACAK

Artışlar mevcutta emekli olan devlet memurlarının aylıklarına da yansıyacak

Düzenlemede halihazırda emekli olan kamu görevlileri de unutulmayarak sosyal devletin yanlarında olduğunu hissettirmek için ek gösterge artışlarına bağlı olarak emekli aylıklarındaki söz konusu artışlar mevcutta emekli olan devlet memurlarının aylıklarına da yansıyacak.

Ek gösterge artışına bağlı olarak yükselecek emekli aylığı ve emekli ikramiyesi tutarları

Bu tutarlar yürürlükteki katsayılara göre hesaplanmış olup, 2022 Temmuz ve 2023 Ocak aylarında memur maaş zamları oranında daha da ileriye taşınacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın paylaştığı meslek gruplarına göre artış oranının yer aldığı o tablo:

EK GÖSTERGE NEDİR

İHA'nın haberine göre, Ek gösterge sistemi memurların; kadro unvanı/derecesi, hizmet sınıfı, görevin önemi, sorumluluk düzeyi, hiyerarşik konumu ve eğitim durumu esas alınarak belirlenmekte. Talep ve beklentilerin üzerine çıkan “Ek Gösterge Düzenlemesi” ile ek gösterge sistemi memurların; kadro unvanı/derecesi, hizmet sınıfı, görevin önemi, sorumluluk düzeyi, hiyerarşik konumu ve eğitim durumu esas alınarak belirlenecek.

ENSONHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2022, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER