banner211

Emeklinin kredisine faizsiz erteleme! Gözler bankalara çevrildi...

Zam ve erken bayram ikramiyesi ile rahatlayan emekliler, bankalardan da kolaylık bekliyor. Türkiye Emekliler Derneği’nden Türkiye Bankalar Birliği’ne çağrı geldi: Emeklilerin kredi taksitleri en az 3 ay süreyle faizsiz ötelensin. Özel bankalar da aylıkları eve teslim etsin

Emeklinin kredisine faizsiz erteleme! Gözler bankalara çevrildi...

Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi ile atılan 'erken ikramiye', 'en az bin 500 lira maaş' adımlarıyla rahatlayan emekliler, bankalardan da kolaylık bekliyor. Özellikle 2 başlık öne çıkıyor.

Emeklilerin kredi taksitlerinin en az 3 ay 'faizsiz' ertelenmesi, özel bankaların da emeklilere aylıklarını evinde teslim etmesi isteniyor.


'YOĞUN TALEP VAR'
Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün ve Genel Sekreteri Gazi Aykırı imzasıyla Türkiye Bankalar Birliği'ne emeklilerin taleplerini içeren yazı gönderildi.

Yazıda, Coronavirüs tedbirleri kapsamında, KDV ve sosyal güvenlik primi tahsilatının ertelendiği, nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerinin asgari 3 ay ötelendiği hatırlatıldı.

Dernek olarak bu olumlu gelişmelerin yanı sıra sayıları 1 milyonu bulan dernek üyelerinin ve toplam sayıları 13 milyona varan emeklilerin yoğun talepleriyle karşılaşıldığı aktarılan yazıda, şunlar kaydedildi:

'İADE BİLE OLABİLİR'
"Emeklilerimiz de en az 3 ay olmak üzere, kredi geri ödeme taksitlerinin faizsiz olarak ötelenmesini talep etmektedir. Özellikle özel bankalardan aylık alan emeklilerimizin bir diğer talebi de yaşları sebebiyle evden çıkamadıkları için aylıklarını çekememeleri yüzünden yaşadıkları sıkıntıların giderilmesidir. Sürecin uzaması halinde maaşların 90 günlük süre bitiminde Sosyal Güvenlik Kurumu'na iadesi bile söz konusudur. Bu sorunun da giderilmesi için özel bankalarımızla alınacak tedbirlerin görüşülmesini ve soruna çözüm üretilmesini arz ederiz."

TAKVİM

YORUM EKLE