banner211

Emekliye Temmuz müjdesi! İşte beklenen zam oranı

Türkiye'de 12,3 milyon emeklinin merakla beklediği Temmuz zammı oranını ilk 6 aylık enflasyon belirleyecek. Merkez Bankası'nın beklenti anketine göre zam miktarı yüzde 7,27 olarak gerçekleşecek.

Emekliye Temmuz müjdesi! İşte beklenen zam oranı

Türkiye'de 12,3 milyon emeklinin merakla beklediği Temmuz zamoranını ilk 6 aylık enflasyon belirleyecek. Merkez Bankası'nın beklenti anketine göre zam miktarı yüzde 7,27 olarak gerçekleşecek.

 

Emeklilere yapılacak zam miktarı artık netleşmeye başladı. Temmuz ayında ilk zammını alacak olan emekliler için geri sayım başladı. Türkiye'de tam 12,3 milyon emeklinin merak içinde beklediği Temmuz ayında yapılacak zam miktarı 1 hafta sonra belli olacak. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 3 Temmuz'da açıklanacak olan enflasyon verilerinin etkili olacağı zam da maaşlar da yaşanacak artışı da ortaya koyacak.

 

ENFLASYON FARKI ZAM ORANINI BELİRLEYECEK

 

İlk 6 aylık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin zam oranını, memur emeklilerinin ise yüzde 3,5'lik artışa ilaveten alacağı enflasyon farkını gösterecek. İlk 6 aylık TÜFE verisinin yüzde 4'ü aşan kısmı ise memur emeklilerinin enflasyon farkı olacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri verilerin açıklanması ile birlikte zam oranlarını öğrenecek ve önümüzdeki seyreden ayda zamlı maaşlarına kavuşabilecekler.

 

EMEKLİ MAAŞINDAKİ ZAM MİKTARINDA YÜKSEK ARTIŞ SÖZ KONUSU

 

Daha önce uzmanların yaptığı tahminler ve ilk 4 aylık enflasyon verileri ışığında zam miktarının yüzde 5, 5,5 civarında olması beklenirken son yaşanan gelişmelerle birlikte emekli maaşına yapılacak zam miktarında da yüksek bir artış olması söz konusu. Ocak- Mayıs ayında gerçekleşen enflasyon neticesinde yüzde 6.39 olarak belirlenen enflasyon miktarında uzmanların yaptığı tahminler doğrultusunda Haziran ayı ile birlikte bu oranın yüzde 7.27'lere çıkması bekleniyor.

 

YÜZDE 7.27 ORANINDA GERÇEKLEŞECEK

 

Haziran enflasyonuna göre bu oranlar artacak ya da azalacak. Merkez Bankası'nın son beklenti anketinde ise tahmin ise ilk 6 aylık enflasyonun yüzde 7.27 olarak gerçekleşebileceğini gösteriyor. Merkez Bankası'nın beklenti anketinin gerçekleşmesi durumunda ise emeklilerin alacağı zam miktarı yüzde 7.27 olarak gerçekleşecek. Bu durumda en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

 

Memur emeklilerinin Temmuz zammı da yüzde 3.27 enflasyon farkıyla yüzde 6.77'ye ulaşacak.

 

EMEKLİLER HER AY MAAŞIYLA BİRLİKTE EK ÖDEME DE ALIYOR

 

Emekliler, her ay maaşıyla birlikte ek ödeme de alıyor. Ek ödeme maaşın yüzde 4'ü ya da yüzde 5'i oluyor. Bin 18 liranın altındaki maaşlarda yüzde 5, üstündeki maaşlarda yüzde 4 oranında ek ödeme veriliyor. Temmuz'da maaşlar artacağından, ek ödeme de yükselecek.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2018, 09:39
YORUM EKLE