Faiz indiriminin etkileri devam ediyor! Dolar, bir kez daha rekor kırdı

Son gelen haberlere göre, Merkez Bankası'nın faizi yüzde 19'dan yüzde 18'e indirmesiyle doların yükselişi hızlandı. Dün 8.80 ile rekor kıran kur, bugün 8.86 ile rekor tazeledi.

Faiz indiriminin etkileri devam ediyor! Dolar, bir kez daha rekor kırdı

Merkez Bankası'nın politika faizini 100 baz puan düşürerek yüzde 19'dan yüzde 18'e indirmesinin ardından dolarda hızlı bir yükseliş yaşandı. Dün 8.80 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gören kur, bugüne de rekorla başladı. Kur 8.85 ile rekor tazeledi.

KURLARDA SON DURUM

Dolar saat 11.30 itibarıyla 8.83'ten işlem görüyor. Aynı dakikalarda euro 10.37'den, sterlin ise 12.11'den alıcı buluyor.

ALTIN KAÇ LİRA?

Altının gram fiyatı ise 499 lira seviyesinde bulunuyor. Çeyrek altın 817 liradan, cumhuriyet altını ise 3.328 liradan satılıyor.

MERKEZ BANKASI ŞAŞIRTTI

Dün faizde indirime giden Merkez Bankası piyasaları terse yatırdı. Ekonomistler, Merkez'in bu ay faiz indirimini es geçmesini bekliyordu. AA Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin büyük çoğunluğu, Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 19 seviyesinde sabit bırakacağını tahmin etmişti. Merkez Bankası'nın kendi düzenlediği Piyasa Katılımcıları Anketi'ne de benzer sonuçlar yansımıştı.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE