banner211

Fiyatlar bir anda arttı... Van'da ekmeğe gizli zam mı yapıldı?

Van’da bir süredir 1 liradan satılan ekmeğe 25 kuruş zam geldi. 2019 Ağustos'tan bu yana 1 lira satılan ekmeğe gelen 25 kuruşluk zam için vatandaş, "koronavirüs fırsat zammı mı geldi?" sorusunu soruyor.

Fiyatlar bir anda arttı... Van'da ekmeğe gizli zam mı yapıldı?

Geçtiğimiz aylarda Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından alınan kararla 210 gram ekmeğin 1 TL 25 kuruş olduğunu açıklamıştı. Kentte birçok fırın ve markette ekmek 75 kuruş ve 1 liradan satılınca yapılan zam kararı askıda kalarak yeniden ekmek 1 liradan satıldı.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve binlerce insanın ölmesine neden olan corona virüsünün Türkiye’de de ortaya çıkmasından sonra vatandaşlar kolonya ve dezenfektan ürünlerine yoğun talep gösterdi ve Bazı fırsatçılar da bu durumdan istifade etti. Kolonya, dezenfekte ve maske fırsatçılığının ardından Van’da, hiçbir açıklama yapılmadan ekmeğe yapılan zam için vatandaşlar fırsatçılık yapılıyor yorumunu yaptı. Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nden herhangi bir açıklama yapılmaması ise "fırsatçılığa destek mi veriliyor" değerlendirmesine neden oldu. 

EKMEĞE GİZLİ ZAM


20 Ağustos 2019’dan beri 1 TL’ye satılan ekmek Ulucami ve Şabaniye'de bulunan fırınlarda  1.25 kuruştan satılmaya başlandı. Van’da ekmeğe geçen yıl Ağustos ayının sonunda da zam yapılmış ancak Ağustos ayının başında bazı fırın ve marketlerin 75 kuruş ve 1 liradan ekmek satmasıyla uygulamaya alınmamıştı.

(vanpostasigazetesi.com)

YORUM EKLE
YORUMLAR
metin can
metin can - 1 yıl Önce

heyer van halkı adam olsa sizlerin bu zor zamada bu güzel iylik ve kıyağınızı hiç unutmayacaktır tefeciler

halkçılar
halkçılar - 1 yıl Önce

van halkı temel ihtiyac olan ekmeğini lütfen bld halk ekmek ten alsın enazında bld yemiz faydanlasın devletimize katkı olsun tekrar milete döner o katkı

Vanli
Vanli - 1 yıl Önce

Vala ayıptır yakışmadı

Belki
Belki - 1 yıl Önce

Zamansız bir zam tamda insanların birbirinin desteğine ihtiyaç varken klasik vanlı esnaflarım bazıları hariç oda çok az

Yurd sever
Yurd sever - 1 yıl Önce

Ekmeği tekellestiren kim belli çok uzağa bakmaya gerek yok

VANLI
VANLI - 1 yıl Önce

bu afet döneminde fakirin ekmeğine zam yapan fırsatçılar bekleyin size corona çok yakın Allahtan korkun bu dönemde bazı şehirlerde ekmeği bedava verenler var zalimlik yapmayın 75 krş satan da kar ediyor.