banner254

İBB'de 17 yıllık bir memurun sahte evraklarla zimmetine 1,7 milyon lira geçirdiği ortaya çıktı

İBB'de 17 yıldır ekonomist olarak görev yapan bir memurun zimmetine para geçirdiği ortaya çıktı. 1 milyon 695 bin liralık vurgun yapan memur, ifadesinde suçunu itiraf ederek, "17 yıllık memuriyet hayatımda dürüstlüğümle tanınıyorum. Pişmanım" dedi.

İBB'de 17 yıllık bir memurun sahte evraklarla zimmetine 1,7 milyon lira geçirdiği ortaya çıktı


İBB'de 17 yıldır ekonomist olarak görev yapan bir memurun zimmetine para geçirdiği ortaya çıktı. 1 milyon 695 bin liralık vurgun yapan memur, ifadesinde suçunu itiraf ederek, "17 yıllık memuriyet hayatımda dürüstlüğümle tanınıyorum. Pmanım" dedi.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)Mali Hizmetler Daire Başkanlığı'nda 17 yıldır ekonomist olarak çalışan Savaş I.'nın sahte evraklarla zimmetine 1 milyon 695 bin lira geçirdiği ortaya çıktı. İBB savcılığa sunduğu suç duyurusu dilekçesinde, 46 yaşındaki Savaş I.'nın çalıştığı birimde ödeme belgelerini kontrol ve düzenleme görevi ile birimlerden gelen ödeme evrakını kontrol ve gerekli diğer işlemleri birim amiri ve muhasebe yetkilisinin onayına sunarak söz konusu ödemelerin yapılmasını sağlayan evrakları düzenlediği belirtildi.

SAHTE ÖDEME BELGELERİ DÜZENLEDİ


Suç duyurusu dilekçesinde, Savaş I.'nın birimlerden gelen evrakları kimi zaman ilgili birim harcama yetkilisi ve gerçekleştirme görevlilerinin imzalarını taklit ederek kimi zaman sahte evrak üreterek kimi zaman da evrak değiştirerek gerçek dışı ödeme belgeleri oluşturup, söz konusu bu işlemler ile sıralı amirlerini yanıltarak gerçekten gönderilmesi gereken kişi veya kurum yerine kendisi tarafından bildirilen ve kendisi tarafından tanınan kişilerin hesabına aktarılmasını sağladığı, daha sonra da bu ödemeleri zimmetine geçirdiği ifade edildi.

"EMEKLİ OLMAMA MANİ OLDULAR"


Milliyet'te yer alan habere göre, Savaş I. polise verdiği ifadesinde, "17 yıllık memuriyet hayatımda dürüstlüğü ile tanınan bir insan olarak yaptığım bu yüz kızartıcı suçtan dolayı her ne kadar zararı telafi etsem de çok pişmanlık duyuyorum. Ben 2019 başında emekli olacaktım ama bu yöneticiler işlerin yoğunluğunu benim üzerime attıkları için emekli olmamı istemediler ve emekli olmama mani oldular. Keşke emekli olup tazminatımı alsaydım da buna muhtaç olmasaydım. Devletin zararını telafi ettiğimi düşünüyorum" dedi.

1 MİLYON 695 BİN LİRALIK SAHTE EVRAK


İBB Hukuk Müşavirliği Teftiş Kurulu hazırladığı raporda, Savaş I.'nın 18 usulsüz işlem ile toplamda 1 milyon 695 bin 176 liralık sahte evrak tanzim ettiği, İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile borç-alacak ilişkisi olmayan şahıslara gönderildiği kanaatine varıldığını belirtti.

SON DAKİKA

YORUM EKLE