banner290

Kırmızı ete zam geldi! İşte yapılan zam miktarı

Et ve Süt Kurumu'nun karkas et fiyatlarını 10 TL artırması, perakende fiyatlarda da yeni zamların işaretçisi oldu. Kasaplar, son zammı henüz fiyatlara yansıtmadıklarını söylese de marketlerde etin kilosu 15 lira daha pahalıya satılıyor.

Kırmızı ete zam geldi! İşte yapılan zam miktarı

Et ve Süt Kurumu (ESK) karkas et fiyatını 10 lira artırdı. Büyükbaş kesimi 50 liradan 60 liraya çıktı. Kasaplar gelen zammı henüz fiyatlara yansıtmadıklarını söylerken, market kasaplardaki fiyat farkları da dikkat çekti.

"MARKETTE ETİN KİLOSU 15 LİRA ARTTI"

Kasaplarda, Tranç et 95-100 liradan, kuşbaşı et 95 liradan, döş 90 liradan, dana kıyma 80 liradan satılıyor. Marketlerde dana sarma 106 liradan, dana kuşbaşı 110 liradan, tranç kıyma 116 liradan satılıyor.

ESK'da ise, sığır kıyma 60 liradan, sığır kuşbaşı 67 liradan, sığır biftek 85 liradan, sığır pirzola 110 liradan, sığır bonfile 165 liradan satılıyor. İşletmeci, et fiyatlarında geçen aya göre 10-15 lira gibi bir farkın olduğunu söyleyerek, "Geçen ay 80 lira olan etin kilosu, bu ay 95-100 liraya kadar çıktı. Şu anda fiyatlara gelen zammı uygulamıyoruz" dedi.

"ET FİYATLARINA ZAM GELDİ"

Ayrıca, "Biz kendi etlerimizi kendimiz kesiyoruz. Bu sebeple kuruma göre fiyatlarımız daha yüksek" diyen Sili, "Tranç et 95-100 liradan, kuşbaşı et 95 liradan, döş 90 liradan satılıyor. Kuzu eti de 95-100 lira arasında bir fiyata satılıyor" sözlerine de yer verdi.

Kasap Mustafa Karabulut ise,"Et fiyatlarına zam geldi. Bunu yem fiyatlarındaki artışa bağlıyoruz. Talep durumu 1 ay içerisinde yüzde 40 oranında düştü. Etin kilosu bundan 2 ay önce 75 Liraydı şu anda ise 110 Liradan satılıyor. Tavuğun kilosuna da 8 Lira zam geldi. Tavuğun kilosu şuanda 25 Lira. Yem fiyatlarını eğer aşağı çekebilirsek maliyetler azalacağı için doğal olarak et fiyatlarında da bir düşüş olur." sözlerine yer verdi.

SON DAKİKA

YORUM EKLE
YORUMLAR
Üreticiler ve satıcılar insaflı olun.
Üreticiler ve satıcılar insaflı olun. - 4 ay Önce

Eee ne anladık şimdi...Dolar 18'den 13,50'ye düştü diye sevinip umutlanmıştık. O gün bugündür akaryakıt zamları da, gıda zamları da, her şeydeki zamlar da devam ediyor. Piyasada indirim falan yok. Daha bugün birkaç yerel ve ulusal zincir markette birçok ürüne baktım. Son yirmi gündür her hafta fiyatlar yukarı yönlü değişiyor. Basit bir örnek: Ulusal bir zincir markette satılan 1 kg'lık iri nohut yirmi gün önce, yani dövizin düşüşünden sonra bile 18 TL iken bugün fiyatı 27 TL idi. Bu durum yüzlerce, binlerce üründe böyle. Allah rızası için kurumlar bu zam furyasına, her hafta değişen bu etiketlere, bu fırsatçılığa bir son versin. Eğer dolar yüzde 35 düşmüşse, her ürün ve maldaki fiyatlar da en az yüzde 35 düşmeli. Vatandaş gerçekten tükendi. Kontrol, denetim, fiyat standardı, müeyyide, indirim şarttır.

Gülizar kara
Gülizar kara @Üreticiler ve satıcılar insaflı olun. - 4 ay Önce

Allah'ım akıl fikir versin,bu millete,birileri bu zamlara niye dur diyemiyor Allah aşkına, Allah'ım sonumuzu hayreylesin,ülkemiz günden güne bataklığa sürükleniyor,madem dolar düştü,marketlere niye yansımıyor,bunların yaptığı adam kandırmaktan başka bişey değil

Mistik
Mistik - 4 ay Önce

Buhayvanciligisizyapin bizdekurtulalimyemparasindan maliyetten kurtulalım sizhalkabedavadagitin

Temenni ve dua
Temenni ve dua - 4 ay Önce

Son bir yılda zamlanmayan bir tek mal veya ürün var mı? Onu da geçtim, on binlerce mal ve ürün içinde fiyatı yüzde 30'un altında zamlanan otuz tane ürün bulamazsınız. İğneden ipliğe her şeye, gıdadan sebze ve meyveye, yağ ve şekerden et ve et ürünlerine, süt ve süt ürünlerinden kahvaltılıklara, ekmekten suya, elektrikten doğalgaza, akaryakıttan ulaşıma, insanların hayatındaki her şeye sadece son bir yılda yüzde 30 ile yüzde 150 arasında değişen oranlarda zam geldi. Bir yıl önce 1000 liraya aldıklarınızı bugün 2500 liraya ancak alabiliyorsunuz, hatta alamıyorsunuz. Öyle böyle değil. Kaldı ki zamlar böyle de durmuyor. Son bir aydır fiyatlar yine yükseliyor, zamlar her hafta gelmeye devam ediyor. 2022'nin bu ilk bir ayı bile zamlarla geçti. Önümüzdeki on bir ayda fiyatlar 2021'in, yani bir yıl öncenin fiyatlarına inmezse herkesin durumu zor. Bu olumsuz şartlarda üretim de yavaşlar, istihdam da yavaşlar, iç turizm de yavaşlar, bütün sektörler yavaşlar, vatandaşların alım gücü daha da alt üst olur. O nedenle öncelikle elektrik, doğalgaz, benzin, motorin, lpg, yağ, şeker, kuru gıdalar, temizlik ürünleri, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, kahvaltılıklar, un, ekmek, su, ulaşım vb. birçok kalemde yüzde 30-50 gibi oranlarda mutlaka indirim gelmeli. Zaman içinde de fiyatlar 2021 başındaki oranlara inmeli. Kurumlar bu ortamı oluştururlarsa 2023'e huzur ve güvenle gireriz. 2023 vizyonumuz da gerçekleşir. Ülkemizin 100. yılına müreffeh, huzurlu, zengin, düşük enflasyon, düşük faiz, yüksek üretim, yüksek istihdam, yüksek turizm, yüksek sanayi, yüksek tarım, yüksek hayvancılık ile girmiş oluruz. Kişi başına milli gelir 12-13 bin dolar düzeyine çıkar. 2023'e güzel ve iç açıcı gündemlerle girmiş oluruz. Kurumlardaki israfı bitirmeliyiz. Ülke sathında gereksiz ve abartılı her ihaleyi gözden geçirmeliyiz. Ülke genelinde, 1300 il, ilçe ve beldede hatta on binlerce kurumda tasarrufa gitmeliyiz. Hızla turizmi, ihracatı, sanayiyi, tarımı, hayvancılığı, üretimi, istihdamı arttırmalıyız. Bir "mucize" meydana getirerek altı ayda bambaşka bir olumlu noktaya gelmeliyiz. Bu güzel ülke bütün bu güzellikleri hak ediyor. 84 milyon olarak herkese fedakârlık düşüyor.