banner290

Kontak çevirmek cesaret ister hale geldi! Motorine kallavi bir zam daha!

Akaryakıta gelen zamlara bir yenisi daha eklendi. Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin fiyatı 1 lira 95 kuruş arttı. Zam sonrası motorinin litresi İstanbul'da 27.89'a, Ankara ve İzmir'de 28.01'e yükseldi. Türkiye'de arabanın kontağını çevirmek büyük cesaret ister hale geldi.

Kontak çevirmek cesaret ister hale geldi! Motorine kallavi bir zam daha!

Bugünden geçerli olmak üzere motorin 1 lira 95 kuruş zamlandı. Motorinin litre fiyatı 8 Haziran 2022 itibariyle 28 liraya çıktı. Benzine henüz zam gelmedi ama artık ona da an meselesi. Brent petrol ve döviz kurlarındaki artış akaryakıt fiyatlarına yansımaya devam ediyor. Son dönemde üst üste gelen akaryakıt zamlarına bir yenisi daha eklendi. Motorinin litresi 1 lira 95 kuruş artarken, fiyat değişikliği bu geceden itibaren pompaya yansıtıldı.

Zammın ardından İstanbul'da 25.94'ten satılan motorinin litresi 27.89'a yükseldi. Motorinin litresi Ankara ve İzmir'de 26.06'dan 28.01'e çıktı.

BRENT PETROL SON 1 AYIN ZİRVESİNDE

ZAMLAR ARKA ARKAYA GELİYOR

27 Mayıs tarihinde benzine 1 lira 45 kuruş, motorine 1 lira 38 kuruş zam gelmişti. 28 Mayıs tarihinde benzinin litresi 70 kuruş, motorinin litresi 97 kuruş artmıştı. 2 Haziran tarihinde de benzin 1 lira 22 kuruş, motorin ise 1 lira 49 kuruş zamlanmıştı.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Allah'ım yardım et.
Allah'ım yardım et. - 4 ay Önce

3,5 litre motorin 100 TL oldu. Otobüsler, minibüsler, tırlar, kamyonlar, kamyonetler motorinle (dizel) çalıştığına göre şehirlerarası toplu ulaşım, il içi toplu ulaşım, öğrenci servisleri ve nakliye ücretleri bir hayli artmış ve daha da artacak demektir. Akaryakıt zamları tarım sektöründeki üretimi de, ürün arzını da, satış fiyatlarını da çok olumsuz etkileyor, etkileyecek. 1 dolar 17 TL dolaylarında. Petrolü, petrol ürünlerini, doğalgazı da dışarıdan ve üstelik de bu yüksek dövizle alınca maalesef sonuç ülkeyi ve vatandaşları olumsuz etkiliyor. Döviz bu derece yüksek olmasa, petrolümüz ve doğalgazımız da olsaydı iyi olurdu ama maalesef hem TL'nin döviz karşısında değeri düşük, hem de petrolümüz yok.