banner211

Koronavirüs nedeniyle Mart ayı ihracatı yüzde 17'lere gerileyecek

 Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, koronavirüs salgını nedeniyle Mart ayı ihracatında bir düşme olacağını belirterek, "Yarın açıklayacağız, yüzde 17'lerde olacak" dedi.

Koronavirüs nedeniyle Mart ayı ihracatı yüzde 17'lere gerileyecek

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Koronavirüsün ekonomiye etkilerini değerlendiren Pekcan, Mart ayı ihracatında gerileme görüleceğini belirten Pekcan, "Yüzde 17'lerde olacak" dedi.

Pekcan'ın açıklamalarından satır başları:

Virüsün dünyada küresel ekonomiye etkisine bakmak lazım. İnsan hayatı kadar ekonomiye de etkileri oldu. Pandemiyi kontrol altına almadan tam etkisini göremeyeceğiz. IMF Başkanı 2009 krizinden daha büyük olduğunu söyledi. Avrupa Merkez Başkanı, AB'nin büyümesini revize etti.

"TEMASSIZ TİCARETLE KISA SÜREDE TOPARLAYACAĞIZ"


Bütün bunlara baktığınızda biz bu yola iyi başladık. Ocak - Şubat ihracatımız yüzde 4 arttı. Kapıların kapanması, Avrupa'nın durumu bizi de etkiledi. İran'a ihracatın yüzde 80 azaldığını görüyoruz. İspanya ve İtalya'ya yüzde 40 azalma var, Fransa'ya yüzde 32,5, İngiltere'ye yüzde 12 ihracat azalması var. Bu ay ihracatımızda bir miktar düşme göreceğiz, yüzde 20'lerin altında olacak. Yarın açıklayacağız, yüzde 17'lerde olacak. Temassız ticaretle bunu kısa sürede toparlayacağız.
 

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2020, 12:19
YORUM EKLE