banner211

Merkez Bankası, koronavirüse karşı ilave tedbirler aldı

Merkez Bankası, koronavirüsün ekonomik ve finansal etkilerine karşı ilave tedbirler aldı. Buna göre, Merkez Bankası Açık Piyasa İşlemleri portföyü nominal büyüklüğünün TCMB analitik bilanço aktif toplamına oranı azami yüzde 5'ten yüzde 10'a yükseltildi.

Merkez Bankası, koronavirüse karşı ilave tedbirler aldı

Merkez Bankası, koronavirüsün ekonomik ve finansal etkilerine karşı ilave tedbirler aldı. Buna göre, Merkez Bankası Açık Piyasa İşlemleri portföyü nominal büyüklüğünün TCMB analitik bilanço aktif toplamına oranı azami yüzde 5'ten yüzde 10'a yükseltildi.


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), koronavirüsün ekonomik ve finansal etkilerine karşı alınan ilave tedbirlere ilişkin açıklama yaptı. Yeni tedbirler kapsamında, TCMB analitik bilanço aktif toplamının azami yüzde 5'i olarak belirlenmiş olan APİ portföyü nominal büyüklüğünün TCMB analitik bilanço aktif toplamına oranı azami yüzde 10 olarak güncellendi.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Koronavirüsün ekonomik ve finansal etkilerine karşı alınan ilave tedbirlere ilişkin 31 Mart 2020 tarihli duyuruda, 2020 yılı Para ve Kur Politikası metninde belirlenmiş limitler çerçevesinde yürütülen Açık Piyasa İşlemleri (APİ) portföyü doğrudan alım işlemlerinin önden yüklemeli olarak gerçekleştirilebileceği ve gerektiğinde söz konusu limitlerin piyasa koşullarına göre güncellenebileceği açıklanmıştır.

Ayrıca, geçici bir süre için Piyasa Yapıcı bankalara sağlanan, İşsizlik Sigortası Fonu'ndan satın aldıkları Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) TCMB tarafından belirlenen koşullar ve tutarlar dahilinde TCMB'ye satma imkanı kapsamında yapılan alımların, bu limitlerin dışında değerlendirileceği belirtilmiştir. Bu çerçevede, piyasa derinliğinin korunması, para politikası aktarım mekanizmasının güçlendirilmesi ve Piyasa Yapıcılığı sisteminin desteklenmesi amacıyla aşağıdaki ilave önlemler alınmıştır:

1. 2020 yılı Para ve Kur Politikası metninde 2020 yılı için TCMB analitik bilanço aktif toplamının azami yüzde 5'i olarak belirlenmiş olan APİ portföyü nominal büyüklüğünün TCMB analitik bilanço aktif toplamına oranı azami yüzde 10 olarak güncellenmiştir.

"TCMB'YE DİBS SATIM İMKANINDA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLMİŞTİR"
2. Finansal piyasaların derinleşmesine ve para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğine sağladığı katkılar dikkate alınarak Piyasa Yapıcılığı sistemine sağlanan desteğin artırılması amacıyla Piyasa Yapıcı (PY) bankalara tanınan TCMB'ye DİBS satım imkanında değişikliğe gidilmiştir. Bu kapsamda;

a. PY bankalara tanınan TCMB'ye doğrudan DİBS satım imkanına ilişkin limitlerin, repo işlem limitlerinden bağımsız olarak uygulanmasına ve PY bankalara repo işlem limitlerine eşit büyüklükte DİBS satım limiti tanımlanmasına,

b. Söz konusu alımların da APİ portföyü için belirlenen azami yüzde 10'luk toplam limit dahilinde gerçekleştirilmesine,

c. Bu çerçevede alımı gerçekleştirilecek DİBS'lerin ve alım miktarlarının TCMB tarafından belirlenmesine,

d. Alımların açılacak miktar ihaleleri yoluyla gerçekleştirilmesine karar verilmiştir."

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2020, 18:02
YORUM EKLE