banner272

Simite yüzde 12 zam yapıldı

Türkiye'nin en büyük simit üreticisi Simit Sarayı, fiyatlara yüzde 12 zam yaptı

Simite yüzde 12 zam yapıldı

Ekmek zammı, kırmızı et fiyatlarındaki yükseliş, yaş meyve ve sebze tarafındaki fiyat artışlarından sonra zam furyasına şimdi de simit eklendi. Türkiye'nin en büyük simit üreticisi ve satış zincirlerinin başında gelen Simit Sarayı, simit fiyatlarına yüzde 12 zam yaptı.

1 lira 25 kuruştan satılan simidin fiyatı 1 lira 40 kuruşa yükseldi. Tatlı ve tuzlu unlu mamüllerinin önemli bir kısmında da farklı oranlarda zamlar yaşandı.

Bilindiği üzere simit üretiminde en önemli hammaddelerin başında un ile birlikte susam gösteriliyor. Türkiye, tüketilen susamın neredeyse tamamına yakınını Sudan, Pakistan ve Nijerya gibi ülkelerden ithal ediyor.

Kurdaki yükselişin de etkisiyle ithal girdi maliyetlerindeki artışın tıpkı diğer ürünlerde olduğu gibi simit ve diğer unlu mamüllere zam olarak yansıdığı belirtiliyor.

 

ESNAF SİMİDİNDE TAVAN FİYAT 1,50 TL


İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz, esnaf tarafında simit fiyatlarına her hangi bir zam yapmayı düşünmediklerini söyledi.

Simide son zammın 2014 ortalarında yapıldığını ve simit satış fiyatının 1 lira olarak belirlendiğini ifade eden Yılmaz, ancak esnafın farklı semtlerde farklı fiyatlardan satış yaptığını söyledi. Bu yüzden simitte tavan fiyatını 1 lira 50 kuruş olarak belirlediklerini kaydeden Yılmaz, esnafın bunun altında bir fiyata istediği gibi simit satabildiğini söyledi.

 

EKMEK ZAMMI GERİ ALINABİLİR

İstanbul'da büyük tartışma yaratan ekmek zammı konusunun da yeniden masaya yatırılacağını belirten Faik Yılmaz, ekmek zammı ile ilgili salı günü İstanbul Valiliği'nde Mutabakat Komitesi ile birlikte toplantı yapacaklarını söyledi.

Yılmaz, “Valilik karşı çıkarsa konu yargıya intikal eder ve zam durdurulabilir. Salı günü oturup zam konusunu belirleyeceğiz” dedi.

(Habertürk)

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2016, 16:54
YORUM EKLE

banner269

banner260