Van ve bölge illerindeki enflasyon oranı yüzde 50,21 oldu!

TÜİK, ocak ayı TÜFE verisini paylaştı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 48,69, aylık yüzde 11,10 arttı. Bu artış sonrası açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonun Nisan ayında zirveye ulaşacağını fakat yüzde 50 seviyesini aşmayacağını söyledi. Bu açıklamaların üzerinde kısa bir süre sonra Van ve bölge illeri ile ilgili oranlar geldi. Açıklamaya göre Van ve bölge illerinde bu enflasyon yüzde 50,21 oldu.

Van ve bölge illerindeki enflasyon oranı yüzde 50,21 oldu!

ŞEHRİVAN HABER: HAKİM İNALÖZ-HAKAN İZGİ

Türkiye’de son aylarda ardı arkası kesilmeyen artışlar ve yükselişler rakamlara da yansıdı. Sabah saatlerinde Türkiye’nin yeni enaflasyon rakamları açıklanırken, bu rakamlar yüzde 50’ye ulaştı. Türkiye’nin 48,69 olarak açıklanan enflasyonu ile ilgili açıklamadan sonra detaylar da belli olmaya başladı. TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre; TÜFE bir önceki aya göre yüzde 11,10 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 48,69 oranında artış gösterdi. TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkâri) Bölgesine ait TÜFE’de ise bir önceki aya göre yüzde 11,96'lik bir artış olurken, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 50,21 oranında artış meydana geldi.

BÖLGEDE EN YÜKSEK ARTIŞ TÜTÜN VE ALKOLLÜ İÇECEKLERDE OLDU!

Ana harcama grupları itibariyle aylık olarak en yüksek artış ülke genelinde yüzde 21,90'lık oran ile alkollü içecekler ve tütün grubunda olurken, düşüş gösteren grup ise 0,24'lük oran ile giyim ve ayakkabı grubu oldu. TRB2 Bölgesinde ise ana harcama grupları itibariyle aylık en yüksek artış yüzde 21,16'lık oranla alkollü içecekler ve tütün grubunda olurken, en az artış gösteren 0,70 grup ise giyim ve ayakkabı grubu oldu.

EN BÜYÜK ARTIŞ ELEKTRİKTE!

TUİK verdiği bilgilere göre, madde bazlı değerlendirme yapılırsa yurt genelinde elektrik ücreti yüzde 69,97 ve patlıcan 54,74'luk oranlarla fiyatı en çok artan maddeler olurken, Van ilinin de dâhil olduğu TRB2 Bölgesinde ise patlıcan yüzde 73,93 ile en çok zamlanan ürün iken, onu yüzde 69,97 oranındaki artışla elektrik takip etti. Etek ise yüzde 7,6'lık bir oranda değer kaybederek Ocak ayında TRB2 Bölgesinin fiyatı en çok düşen ürünü oldu. Türkiye genelinde de yüzde 8,19 oranında değer kaybeden Çocuk kazak en fazla ucuzlayan ürün oldu.

Yİ-ÜFE YÜZDE 93,53 ARTTI!

Öte yandan Yİ-ÜFE’de bir önceki aya göre yüzde 10,45’lik bir artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 93,53 oranında artış oldu. Sektörel bazda aylık olarak elektrik ve gaz sektöründe yüzde 10,62 artış, imalat sektöründe yüzde 10,16 artış, madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 17,36 artış ve su sektöründe ise yüzde 6,81 oranında artış

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Zamlar geri alınsa
Zamlar geri alınsa - 5 ay Önce

Elektrik çok çok pahalı... Doğalgaz çok çok pahalı...Akaryakıt çok çok pahalı...Temel gıdalar çok çok pahalı...Et ve et ürünleri çok çok pahalı...Süt ve süt ürünleri çok çok pahalı...Kahvaltılıklar çok çok pahalı...Yağ ve şeker çok çok pahalı...Sebzeler ve meyveler çok çok pahalı... Ekmek, un ve diğer unlu mamüller çok çok pahalı...Su çok çok pahalı...Temizlik ürünleri çok çok pahalı...Giyim ve ayakkabı çok çok pahalı...Ulaşım çok çok pahalı...Her şey çok ama çok pahalı...Hayat çok pahalı hem de çok ama çok pahalı...İşin kötü tarafı eski günler artık hayal oldu...Her hafta bir önceki haftayı, her ay bir önceki ayı, her yıl bir önceki yılı arar olduk. Umut pahalı, huzur pahalı, sevinç pahalı, gülmek pahalı...Sözün özü suratlar alaşağı, moraller alaşağı...

Allah'ım sen aklımıza mukayyet ol.
Allah'ım sen aklımıza mukayyet ol. - 5 ay Önce

TÜİK'in verilerine göre bile üretici fiyatları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 93 artmışsa, yıllık enflasyon aralıkta yüzde 36, ocakta yüzde 48 çıkmışsa herkesin vay haline.