Yörük duyurdu: KOSGEB’den istihdam sağlayan esnafa 100 bin TL’lik büyük destek!

Covid-19’un etkileri devam ederken, yeni varyantlar dünyada yeniden etkisini gösterirken Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı eliyle yeni bir destek paketi daha duyuruldu. KOSGEB-Dünya Bankası ve JICA işbirliğinde Mikro ve Küçük İşletmelere yönelik hızlı destek programına dair detayları açıklayan KOSGEB Van İl Müdürü Bilal Emre Yörük krediden faydalanma şartlarını ve detaylarını paylaştı.

Yörük duyurdu: KOSGEB’den istihdam sağlayan esnafa 100 bin TL’lik büyük destek!

ŞEHRİVAN HABER -

Covid-19’un etkileri devam ederken, yeni varyantlar dünyada yeniden etkisini gösterirken Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı eliyle yeni bir destek paketi daha duyuruldu. KOSGEB-Dünya Bankası ve JICA işbirliğinde Mikro ve Küçük İşletmelere yönelik hızlı destek programına dair detayları açıklayan KOSGEB Van İl Müdürü Bilal Emre Yörük krediden faydalanma şartlarını ve detaylarını paylaştı.

Yaptığı bir açıklama ile KOSGEB’in Mikro ve Küçük işletmelere yönelik 100 bin TL tutarındaki hızlı destek programına dair detayları paylaşan Van İl Müdürü Yörük, “Covid-19 salgını kapsamında mikro ve küçük işletmelere KOSGEB tarafından istihdam performansına dayalı faizsiz ve teminatsız geri ödemeli destek verilecektir.” sözleriyle yeni desteğin detaylarını paylaştı.

YÖRÜK 100 BİNLİK DESTEĞİN DETAYLARINI AÇIKLADI

Yörük yaptığı açıklamada kredi desteği ile ilgili olarak şu ifadelere yer verdi: “Desteğimizin amacı KOSGEB Mikro ve Küçük İşletmelere (MKİ) Hızlı Destek Programının amacı; MKİ’lerin salgın şartlarında faaliyetlerini sürdürmelerinin ve geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etmelerinin sağlanmasıdır. Destek imalat, bilgisayar programlama, bilimsel Ar-Ge sektörleri ile Covid-19 salgınının nispeten daha fazla etkilediği bazı hizmet ve ticaret sektörlerindeki MKİ’lere verilecektir.”

İSTİHDAM YARATANA 100 BİN TL’LİK DESTEK

Öte yandan desteğe başvurabilecek niteliklerde olan kesimlere dair da bilgiler paylaşan Yörük; “1981 ve sonrası doğumlu, son 3 yılda 180 günden fazla çalışmamış üniversite veya mesleki ya da teknik lise mezunu en az bir yeni personelin “12 ay boyunca istihdam edilmesi taahhüdü”, “Başvuru dönemi ilanından önceki 12 aylık ortalama istihdamın korunması” şartı ile; yeni istihdam edilecek personel başına 100 Bin TL geri ödemeli destek verilecektir. İşletme sahibi kadın ise veya işe alınan personel kadın ise, destek personel başına 10 Bin TL artırımlı olarak uygulanacaktır. Başvuru dönemi ilan tarihinden önceki ayda işletmede çalışmıyor olan personel “yeni” kabul edilecektir.  Mikro işletmeler en fazla 2 personel, küçük işletmeler en fazla 5 personel için destek alabilecektir. Destek kapsamında istihdam taahhüdünde bulunulan personelin işten ayrılması/değiştirilmesi durumunda, şartlara uygun yeni bir personel istihdam edilebilecektir. Programının önceki başvuru dönemlerinden yararlananlar, yeni başvuru dönemi şartlarını karşılamak kaydıyla bu dönemde de programa başvuru yapabilecektir.”

İŞTE BAŞVURU ŞARTLARI

Öte yandan başvuru şartları ile ilgili tüm detayları da paylaşan Yörük, o şartları söyle sıraladı:

- Destekten yararlanabilecek MKİ’lerin sektörleri; Program Bilgilendirme Sayfasında yayınlanmaktadır.

- Covid-19 salgınından önce de aktif olduğu kabul edilen MKİ'ler başvuru yapabilecektir. 2019 yılında asgari 75.000 TL net satış hasılatı elde edilmiş olması, salgından önce aktif işletme olmanın kanıtı sayılacaktır. Bu kriter 2017 ve sonrasında kurulan yenilikçi genç işletmelerde aranmayacaktır.

Destek kapsamında yeni istihdam edilebilecek personelde aranan şartlar:

- Üniversite (2 yıllık ve üstü) ya da mesleki ve/veya teknik lise mezunu olmalıdır.

- Başvuru döneminin ilan edildiği aydan önceki ayda MKİ’de çalışmıyor olmalıdır.

- Başvuru döneminin ilan edildiği aydan itibaren son 3 yıl içinde toplam SGK 4A’lı prim günü sayısı 180’den fazla olmamalıdır.

- 1981 ve sonrası doğumlu olmalıdır.

- Yabancı uyruklu personel istihdam edilemez.

BAŞVURU BÖYLE YAPILACAK

Yörük başvuru süreci ile ilgili olarak ise şu ifadelere yer verdi: “Başvuru kriterlerini karşılayan mikro ve küçük işletmeler www.kosgeb.gov.tr adresindeki “E-Hizmetler” menüsünden “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Başvurusu” alt menüsünü seçerek online başvuru yapabilecektir. KOSGEB Veritabanına kayıtlı olmayan veya KOBİ Bilgi Beyannamesi güncel olmayan işletmeler, önce kayıt ve güncelleme işlemini yapmalıdır. Program başvuruları 31 Mart 2022’ye kadar yapılabilecektir. Program başvurusuna geçici onay verilen işletmelerin, istihdam edilen personel için ödeme talebi yapabilecekleri son tarih 25 Mayıs 2022’dir. Geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etme taahhütlerini yerine getirmiş olmak kaydı ile; MKİ’ler kullandıkları desteği 24 ay geri ödemesiz dönemi takiben 4’er aylık 6 taksitte faizsiz ve komisyonsuz olarak KOSGEB’e geri ödeyecektir. Detaylı bilgi www.kosgeb.gov.tr adresindeki Program Bilgilendirme Sayfasından ve KOSGEB İl Müdürlüklerinden alınabilecektir.”

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2022, 15:45
YORUM EKLE