banner290

Zamma sevinen asgari ücretliye kötü haber: Artık alınamayacak!

Bugün itibariyel 4250 TL olarak duyurulan Asgari Ücret ile ilgili sevinç yaşanırken, detaylarda asgari ücretliyi üzecek bir detaya ulaşıldı... İşte o kayıp...

Zamma sevinen asgari ücretliye kötü haber: Artık alınamayacak!

Asgari ücret ile çalışanlar bugün yapılan zammın sevincini yaşarken, zam kararından bir kaç saat sonra kötü haber geldi.

Asgari ücrette Asgari Geçim İndirimi (AGİ) kalkıyor. Prof. Dr. Cem Kılıç, yeni asgari ücrete ilişkin yaptığı değerlendirmede, gelir vergisi kalktığı için asgari ücretli çalışanlarda AGİ'nin de artık ortadan kalktığını açıkladı. Buna göre artık asgari ücretli çalışanlar çocuk ve eş durumuna bağlı olmaksızın AGİ'den yararlanamayacak.

Vergide 5004 lira ayrıntısı

Prof. Kılıç, kararın işveren açısından da önemli bir yansımasına dikkat çekti. Yeni asgari ücrette gelir vergisi ve damga vergisinin kaldırılması sonucu asgari ücret dışında gelire tabi olanların maaşlarından 5004 liranın düşeceğini, geri kalan kısma vergi uygulanacağını belirtti.

Örneğin 10 bin liralık aylık brüt geliri olan bir çalışanın maaşının 5004 TL'lik kısmı vergiden muaf olacak. Kalan tutar olan 4 bin 996 TL'lik kısmı vergiye tabi olacak.

Türk-İş: AGİ kalktı ama vergi indirimi geldi

Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, asgari ücretteki vergi kesintileri kaldırıldığı için Asgari Geçim İndirimi (AGİ) uygulamasının da kalktığını söyledi. Kavlak, yıllardır talep ettikleri asgari ücretin vergi dışı bırakılmasının önemli bir kazanım olduğunu, sadece asgari ücret değil tüm ücretlerde 12 aylık brüt ücrete kadarki kısmın gelir vergisinden muaf olacağını kaydetti.

İNTERNET HABER

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2021, 21:38
YORUM EKLE