banner211

Büyükşehir Belediyesi balık göçü için harekete geçti

İnci kefali balığının üreme dönemi öncesinde tatlı su yataklarında Van Büyükşehir Belediyesince hummalı bir çalışma yürütülüyor.

Büyükşehir Belediyesi balık göçü için harekete geçti

Van Büyükşehir Belediyesi’nin, derelerde suyun akışını sağlamaya yönelik çalışmaları devam ediyor. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ile Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı ekipleri, Van gölüne akan derelerde temizlik çalışması yapıyor. Bu kapsamda Akköprü deresinde, su seviyesinin düştüğü ve tıkanıklığın yaşandığı köprü altları, mazgallar ile ızgaralarda iş makineleri eşliğinde başta evsel atıklar olmak üzere diğer katı atıklarda temizleniyor.

Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından olası taşkınlarının önüne geçmek ve endemik bir tür olan Van balığının göç yolculuğunu kolaylaştırmaya yönelik çalışmaların, yağışlar başlamadan bitirileceği ifade edildi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
HERKESE ÇAĞRI
HERKESE ÇAĞRI - 1 yıl Önce

####### ŞAMRAN KANALI BERBAT DURUMDA. Şamran Kanalımız Edremit ilçemizden başlayatak ta göle döküldüğü yere kadar 20 kilometre boyunca pırıl pırıl süpürülmeli, tabanı her türlü çamur, yosun, balçık, çöp ve atıktan arındırılmalı.
###### AKKÖPRÜ DERESİ BERBAT DURUMDA. Akköprü Deresi Bostaniçi sınırından başlayarak ta göle döküldüğü noktaya kadar taş, toprak, çamur, balçık, lağım, çöp ve atıktan arındırılmalı. ÂDETA içinde yüzülebilecek kadar temiz hale getirilmeli.

#### HİRMAN KANALI BERBAT DURUMDA. Gerek bu kanal gerekse de şehrin birçok mahallesindeki küçük veya büyük bütün dere kanallarda haftalar boyunca onlarca araçla, yüzlerce personelle KAPSAMLI BİR TEMİZLİK yapılmalı. Taş, toprak, çamur, balçık, yosun, ot, lağım, çöp ve atıklardan asla eser bırakılmasın.

Bu çağda yüzbinlerce nüfusun yaşadığı bir büyükşehirde derelerin, kanalların, arkların ve olukların berbat durumda olması hepimiz için büyük bir ayıp ve eksikliktir. İnsan sağlığını, çevreyi ve doğayı, su kaynaklarının temizliğini önemseyen bilinçli, duyarlı ve gayretli yöneticiler ve kurumlar bu manzaralara son verecektir, son vermelidir. Vatandaşlar da bu konudaki eksikleri, zaafları ve ilgisizliği ilgililere haber vermelidir. Mahalle muhtarları bu konuların takipçisi olmalıdır. Pırıl pırıl bir kentte, temiz bir çevrede, ferah bir doğada yaşamak hepimizin hakkı.

İhsan
İhsan - 1 yıl Önce

Bu kanal ve derelerin tabanları beton olmalı. Toprak, çamur ve ot olmamalı.

Ali
Ali - 1 yıl Önce

Çok yerinde bir çalışma. Halk artık bilinçlenmeli çevreyi kirletmenin dünyayı Yok etmek olduğunu anlamalı...

Bu kanal ve derelerin civarında oturan aileler de ilgili kurumlara bildirsin.
Bu kanal ve derelerin civarında oturan aileler de ilgili kurumlara bildirsin. - 1 yıl Önce

Kirman Kanalı, Akköprü Kanalı ve Şamran Kanalı başladığı yerden göle döküldüğü noktaya kadar TEMİZLENSİN, CANLI YAŞAMINA UYGUN HALE GETİRİLSİN.